Japonské automobilky se v Číně snaží zotavit

Japonské automobilky se v Číně snaží zotavit

Japonští výrobci automobilů se snaží urychlit elektrifikaci a spolupracují s čínskými technologickými společnostmi, protože bojují s klesajícími prodeji, propouštěním zaměstnanců a snižováním výroby v Číně – největším a nejkonkurenceschopnějším automobilovém trhu na světě.

Automobilka Nissan Motor v Changzhou před jejím nedávným uzavřením

Nissan Motor zastavil výrobu ve svém závodě Changzhou v provincii Ťiang-su, informoval koncem června japonský list Nikkei. Tento krok znamená první uzavření továrny Nissanu v Číně. Tento závod, který měl roční kapacitu 130 000 vozů, představoval zhruba 8 % celkové výroby Nissanu v Číně.

Přestože se jedná o nejmenší továrnu mezi osmi továrnami Nissanu v Číně, závod Changzhou byl nejpokročilejší.

Tento závod, provozovaný společně s čínským partnerem Dongfeng Motor, zahájil výrobu v listopadu 2020 s cílem posílit prodej, zvláště když Čína byla největším trhem Nissanu podle objemu prodeje.

Nárůst čínských značek nových energetických vozidel (NEV), jako je BYD, které nabízejí cenově konkurenceschopné vozy ve spojení s pokročilými technologiemi, však narušil tržní podíl japonských výrobců automobilů.

Údaje z China Automobile Dealers Association ukazují, že tržní podíl japonských značek v květnu výrazně poklesl, přičemž jejich maloobchodní podíl klesl na 14,8 %. V roce 2020 to bylo 24,1 %.

Předseda BYD Wang Chuanfu v březnu předpověděl, že průmysl NEV v Číně je ve fázi eliminace. Předpovídá, že během příštích tří až pěti let může tržní podíl značek joint venture v Číně klesnout ze 40 % na 10 %.

Aby dohnal čínské značky, uvedl Dongfeng Nissan v roce 2022 na trh čistě elektrické SUV Ariya, ale tento model auta se neprodával dobře.

Elektrické SUV Nissan Ariya
Elektrické SUV Nissan Ariya

Vedoucí pracovník společnosti Dongfeng Nissan uvedl, že ačkoli Ariya vyniká ve výkonu, její vysoká cena kvůli nutnosti dovážet komponenty, jako jsou inteligentní jízdní systémy, inteligentní kokpit a motory, snižuje konkurenční výhodu této značky na trhu.

Prodej vozů Nissan v Číně klesl meziročně o 16,1 % na 790 000 kusů v roce 2023. Pro Nissan to byl pátý rok poklesu v řadě.

Navzdory tomu Nissan uvedl, že zůstává oddán Číně a zvyšuje investice do výrobních linek pro modely NEV.

Podle plánu Nissanu tato společnost v příštích dvou letech elektrifikuje celou svou produktovou řadu v Číně a obnoví 73 % modelů vozů Nissan. Tato společnost očekává roční nárůst prodeje o 200 000 vozů na dosažení 1 milionu prodaných vozů. Dongfeng Nissan si klade za cíl uvést na trh sedm nových modelů NEV do konce roku 2026.

Osm továren Dongfeng Nissan může ročně vyrobit 1,6 milionu vozů. S prodejem 723 100 kusů v roce 2023 však byla využita méně než polovina této kapacity.

Aby Nissan snížil fixní náklady a zvýšil provozní rychlost svých továren, plánuje do konce letošního roku vyrábět elektromobily pro značku Voyah Dongfeng ve své továrně Wuhan v provincii Hubei. Tento model auta bude elektrické SUV Voyah Zhiyin, informoval ve středu Nikkei.

Nejen Nissan čelí výzvám na čínském automobilovém trhu. Honda Motor v květnu snížila počet zaměstnanců svého společného podniku s GAC.

Přibližně 2 300 zaměstnanců GAC Honda se v polovině června rozhodlo pro dobrovolné ukončení zaměstnání. Toto číslo se rovná 19 % celkových zaměstnanců tohoto společného podniku v Číně.

Tento společný podnik prodal v květnu 31 931 vozů, což představuje meziroční pokles o 41,31 %. Celkový prodej vozů GAC Honda za prvních pět měsíců činil 173 580 kusů, což je o 24,3 % méně než v roce 2023.

Honda a další japonské značky snižují ceny, aby stimulovaly prodej. Honda Accord sedan, kdysi jeden z nejoblíbenějších modelů aut, se snížil o 60 000 juanů (7 676 eur), ale výsledky se nezlepšily.

Podle Cui Dongshu, generálního tajemníka Čínské asociace osobních automobilů, zkušenosti získané při výrobě tradičních palivových vozidel pomáhají při přechodu na elektrická vozidla jen velmi málo. Problémy, jako je nedostatečný čistý vývoj EV a slabé průmyslové řetězce, by měl řešit japonský automobilový průmysl, řekl.

V reakci na nárůst elektromobilů Honda v dubnu uvedla na trh značku čistě elektrických vozů šitou na míru pro Čínu s názvem Ye. Očekává se, že první vozy Ye dorazí na trh do konce roku 2024. Do roku 2027 má být uvedeno na trh celkem 6 modelů vozů Ye.

První tři koncepční vozy v sestavě Ye
První tři koncepční vozy v sestavě Ye

Honda také spolupracuje s čínskými technologickými společnostmi v dodavatelském řetězci, jako jsou CATL a Huawei. Honda říká, že značka Ye je plně lokalizovaná a využívá vyspělé čínské technologie a zdroje v sektoru NEV.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Stay on op - Ge the daily news in your inbox

[tdn_block_newsletter_subscribe input_placeholder="Email address" btn_text="Subscribe" tds_newsletter2-image="730" tds_newsletter2-image_bg_color="#c3ecff" tds_newsletter3-input_bar_display="" tds_newsletter4-image="731" tds_newsletter4-image_bg_color="#fffbcf" tds_newsletter4-btn_bg_color="#f3b700" tds_newsletter4-check_accent="#f3b700" tds_newsletter5-tdicon="tdc-font-fa tdc-font-fa-envelope-o" tds_newsletter5-btn_bg_color="#000000" tds_newsletter5-btn_bg_color_hover="#4db2ec" tds_newsletter5-check_accent="#000000" tds_newsletter6-input_bar_display="row" tds_newsletter6-btn_bg_color="#da1414" tds_newsletter6-check_accent="#da1414" tds_newsletter7-image="732" tds_newsletter7-btn_bg_color="#1c69ad" tds_newsletter7-check_accent="#1c69ad" tds_newsletter7-f_title_font_size="20" tds_newsletter7-f_title_font_line_height="28px" tds_newsletter8-input_bar_display="row" tds_newsletter8-btn_bg_color="#00649e" tds_newsletter8-btn_bg_color_hover="#21709e" tds_newsletter8-check_accent="#00649e" embedded_form_code="YWN0aW9uJTNEJTIybGlzdC1tYW5hZ2UuY29tJTJGc3Vic2NyaWJlJTIy" tds_newsletter="tds_newsletter1" tds_newsletter3-all_border_width="2" tds_newsletter3-all_border_color="#e6e6e6" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjAiLCJib3JkZXItY29sb3IiOiIjZTZlNmU2IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9fQ==" tds_newsletter1-btn_bg_color="#0d42a2" tds_newsletter1-f_btn_font_family="406" tds_newsletter1-f_btn_font_transform="uppercase" tds_newsletter1-f_btn_font_weight="800" tds_newsletter1-f_btn_font_spacing="1" tds_newsletter1-f_input_font_line_height="eyJhbGwiOiIzIiwicG9ydHJhaXQiOiIyLjYiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIyLjgifQ==" tds_newsletter1-f_input_font_family="406" tds_newsletter1-f_input_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMSIsInBob25lIjoiMTMifQ==" tds_newsletter1-input_bg_color="#fcfcfc" tds_newsletter1-input_border_size="0" tds_newsletter1-f_btn_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMiIsInBvcnRyYWl0IjoiMTEiLCJhbGwiOiIxMyJ9" content_align_horizontal="content-horiz-center"]