Hyundai a Honda v miliardovém závodě o ovládnutí trhu EV

Válka elektrických vozidel: miliardový závod Hyundai a Hondy o ovládnutí trhu EV

Hyundai a Honda v miliardovém závodě o ovládnutí trhu EV
26. dubna 2024 Honda, druhý největší japonský výrobce automobilů, odhalila plány na výstavbu továrny na elektrická vozidla (EV) v kanadském Ontariu s investicí 11 miliard dolarů./Yonhap News

Automobilový průmysl prochází významnou transformací, protože velcí výrobci jako Honda a Hyundai investují miliardy dolarů do svých továren na elektrická vozidla (EV), čímž označují novou éru špičkových technologií, integrovaných IT a výrobních center poháněných obnovitelnými zdroji energie.

26. dubna Honda, druhý největší japonský výrobce automobilů, odhalila plány na výstavbu továrny na elektromobily v kanadském Ontariu s investicí 11 miliard dolarů.

Tato částka je vůbec největší investiční částkou v kanadském automobilovém sektoru. Honda začne vyrábět 240 000 EV ročně v roce 2028 a zároveň vyrobí 36 GWh baterií – dost pro přibližně 450 000 EV.

V minulosti se investice více než 10 miliard dolarů do výstavby jediné továrny obvykle omezovaly na určitá odvětví, jako je výroba polovodičů nebo petrochemie. Automobilový průmysl však v dnešní době staví i továrny, které vyžadují tak velké investice.

Tento posun je způsoben zaměřením automobilového průmyslu na to, aby se stal šetrnějším k životnímu prostředí, s výrobou pokročilých vozidel, která využívají baterie vybavené různými senzory a polovodiči. Tento nový trend proměnil automobily v něco, co připomíná IT zařízení.

Před pár lety by výstavba továrny na výrobu 300 000 vozů se spalovacím motorem stála kolem 730 milionů dolarů. V éře elektromobilů jsou však nyní standardem mnohamiliardové investice a globální automobilky nalévají velké množství prostředků do výstavby nových závodů.

Někteří zasvěcenci z automobilového průmyslu srovnávají současnou finanční konkurenci s globálním trhem polovodičů z počátku 21. století.

V 80. letech 20. století držely japonské společnosti asi 80 % celosvětového trhu s polovodiči, ale zaměřovaly se pouze na vysoce výkonné produkty a rozšiřovaly svá zařízení, aniž by si zajistily cenovou konkurenceschopnost nebo se přizpůsobily měnícím se trendům trhu.

Tento chybný krok umožnil společnostem Samsung Electronics a SK Hynix stát se předními světovými výrobci paměťových polovodičů. Podobně pokračující soutěž o vybudování masivních továren na elektrická vozidla (EV) by mohla buď rozšířit propast mezi společnostmi, nebo úplně změnit současnou průmyslovou krajinu.

Chung Eui-sun, předseda Hyundai Motor Group, přednese vzpomínkovou řeč na slavnostním zahájení akce „Hyundai Motor Group Metaplant America“, která se konala v Bryan County, Georgia, USA, 25. října 2022. / Hyundai Motor Group

Již dříve v roce 2022 oznámila Hyundai Motor Group výstavbu nového výrobního centra pro elektrická vozidla s názvem „Metaplant“ v Georgii ve Spojených státech amerických. Tento závod se bude rozkládat na ploše asi 11,83 milionu metrů čtverečních a bude schopen vyrábět 300 000 elektrických vozidel ročně.

Náklady na vybudování Metaplantu byly 7,6 miliardy dolarů; šlo o společnou investici Hyundai Motor Group a LG Energy Solution. Pro srovnání, náklady na výstavbu továrny Hyundai v Chongqing v Číně v roce 2017 činily asi 1 miliardu dolarů. Náklady na výrobu podobného množství elektromobilů vzrostly během několika let více než sedminásobně.

Tento významný nárůst nákladů je způsoben kompletní transformací automobilových závodů při přechodu na budoucí vozidla.

V minulosti potřebovali výrobci automobilů pouze provozovat dopravní pás, aby mohli efektivně vyrábět identická auta. Metaplant Hyundai Motor Group je však nyní vybaven inteligentním řídicím systémem založeným na AI, který umožňuje efektivní výrobu široké škály vozů, vše přizpůsobené individuálním preferencím spotřebitelů.

Očekává se, že Metaplant bude mít mnoho transportních robotů, kteří budou pohybovat auty podle jejich příslušných modelů a možností, zatímco robotičtí psi kontrolují stav montáže vozů. Tato továrna je navíc vybavena nejmodernějšími zařízeními, která umožňují montáž citlivých elektronických součástek, jako jsou polovodiče a senzory.

Globální výrobci automobilů jako Hyundai a BMW využívají IT technologie k optimalizaci svých výrobních procesů.

Jednou z takových technologií je „Digital Twin“, která vytváří virtuální repliku fyzické továrny. Díky této pokročilé technologii mohou inženýři neustále sledovat výrobní proces, testovat různé změny zařízení a identifikovat oblasti pro zlepšení.

BMW například používá kamery s umělou inteligencí ke kontrole povrchů automobilů a detekci cizích látek nebo nedostatečného pokrytí lakem. Audi mezitím využívá prostory virtuální reality (VR), kde si zaměstnanci továrny mohou procvičovat montáž aut a vytvářet prototypy.

V továrnách narůstá také instalace zařízení na obnovitelné zdroje energie, jako je solární energie. Německý Mercedes-Benz nainstaloval na střechu svého závodu v Sindelfingenu solární systém s 12 000 moduly. Tento systém poskytuje 30 % roční elektřiny spotřebované továrnou.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Stay on op - Ge the daily news in your inbox

[tdn_block_newsletter_subscribe input_placeholder="Email address" btn_text="Subscribe" tds_newsletter2-image="730" tds_newsletter2-image_bg_color="#c3ecff" tds_newsletter3-input_bar_display="" tds_newsletter4-image="731" tds_newsletter4-image_bg_color="#fffbcf" tds_newsletter4-btn_bg_color="#f3b700" tds_newsletter4-check_accent="#f3b700" tds_newsletter5-tdicon="tdc-font-fa tdc-font-fa-envelope-o" tds_newsletter5-btn_bg_color="#000000" tds_newsletter5-btn_bg_color_hover="#4db2ec" tds_newsletter5-check_accent="#000000" tds_newsletter6-input_bar_display="row" tds_newsletter6-btn_bg_color="#da1414" tds_newsletter6-check_accent="#da1414" tds_newsletter7-image="732" tds_newsletter7-btn_bg_color="#1c69ad" tds_newsletter7-check_accent="#1c69ad" tds_newsletter7-f_title_font_size="20" tds_newsletter7-f_title_font_line_height="28px" tds_newsletter8-input_bar_display="row" tds_newsletter8-btn_bg_color="#00649e" tds_newsletter8-btn_bg_color_hover="#21709e" tds_newsletter8-check_accent="#00649e" embedded_form_code="YWN0aW9uJTNEJTIybGlzdC1tYW5hZ2UuY29tJTJGc3Vic2NyaWJlJTIy" tds_newsletter="tds_newsletter1" tds_newsletter3-all_border_width="2" tds_newsletter3-all_border_color="#e6e6e6" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjAiLCJib3JkZXItY29sb3IiOiIjZTZlNmU2IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9fQ==" tds_newsletter1-btn_bg_color="#0d42a2" tds_newsletter1-f_btn_font_family="406" tds_newsletter1-f_btn_font_transform="uppercase" tds_newsletter1-f_btn_font_weight="800" tds_newsletter1-f_btn_font_spacing="1" tds_newsletter1-f_input_font_line_height="eyJhbGwiOiIzIiwicG9ydHJhaXQiOiIyLjYiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIyLjgifQ==" tds_newsletter1-f_input_font_family="406" tds_newsletter1-f_input_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMSIsInBob25lIjoiMTMifQ==" tds_newsletter1-input_bg_color="#fcfcfc" tds_newsletter1-input_border_size="0" tds_newsletter1-f_btn_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMiIsInBvcnRyYWl0IjoiMTEiLCJhbGwiOiIxMyJ9" content_align_horizontal="content-horiz-center"]