Jaký je rozdíl mezi klimatizací a klimatizací v autech?

Zjistěte, jaký je rozdíl mezi klimatizací a klimatizací v autech a jak si vybrat vhodný systém pro vás.

Regulace teploty v autech

Systémy klimatizace a klimatizace ve vozidlech jsou řidiči často zmateny a tyto dva pojmy se také často používají zaměnitelně. Ve skutečnosti však tyto dva systémy fungují mírně odlišným způsobem.

V nejzákladnějších pojmech si můžete klimatizaci představit jako základní manuální systém, zatímco systém klimatizace je luxusnější automatickou možností. Klimatizace bývala doplňkovou možností u drahých modelů automobilů, ale na dnešním trhu je obecně považována za standardní funkci. A nyní je systém klimatizace tou možností, která se buď nachází u modelů vozů vyšší třídy, nebo je to funkce navíc, za kterou se platí.

Oba tyto systémy řídí teplotu prostoru v kabině automobilu, a to různými způsoby.

Jak fungují klimatizace v autě?

Jaký je rozdíl mezi klimatizací a klimatizací v autech?

Klimatizace, známá také jako AC, v podstatě funguje tak, že vysává teplý vzduch z kabiny auta a pak čerpá studený vzduch zpět.

Systém klimatizace umožňuje nastavit požadovanou teplotu v kabině, stejně jako rychlost ventilátoru a směr větru. Vítr je obvykle směrován tak, aby foukal do čelního skla, vašich nohou nebo obličeje.

Jakmile se kabina ochladí na nastavenou teplotu, tento systém se automaticky zastaví, ale ventilátory budou pokračovat. Ventilátory lze ručně vypnout nebo snížit pomocí ovladačů nebo ovládacích tlačítek na palubní desce.

Pokud chcete vytápět auto pomocí klimatizace, nastavte ovladač teploty na horkou. Tato akce automaticky vypne chladicí systém, což způsobí vhánění horkého vzduchu do prostoru kabiny. Teplo se odebírá z motoru, a proto můžete zaznamenat nestálé teploty, když auto stojí, protože motor nebude tak horký jako při jízdě.

Pokud má vaše auto spíše klimatizaci než klimatizaci, budete mít obvykle pouze ovladač teploty s červenými a modrými zónami nebo ovladač ventilátoru, který má kolem sebe čísla pro rychlost ventilátoru.

Co je to klimatizace v autě?

systém ovládání klimatizace

Klimatizační systém je systém, který reguluje teplotu v kabině vozu mnohem komplexnějším způsobem než systém klimatizace. Klimatizace je automatizovanější a uživatelsky přívětivější způsob ovládání teploty vozu, protože stačí nastavit požadovanou teplotu v kabině a tento systém udělá zbytek za vás.

Když zvolíte požadovanou teplotu, stačí stisknout „Auto“ a systém klimatizace buď vyhřeje nebo ochladí vůz, aby bylo dosaženo a poté udržována teplota, kterou jste si zvolili.

U většiny vozů s klimatizací můžete tuto funkci ručně potlačit změnou teploty nebo rychlosti ventilátoru pomocí ovládacích prvků na palubní desce. Když chcete, aby se systém vrátil zpět do automatizace, jednoduše znovu aktivujte automatický režim. Některé modely automobilů se mohou lišit v procesu přepínání mezi manuální a automatickou regulací teploty. Pokud nevíte, jak na to, můžete si přečíst návod k obsluze nebo specifikace na webu výrobce.

Dvouzónová klimatizace

Dvouzónová klimatizace

V některých modelech a specifikacích vozů je systém klimatizace propracovanější a umožňuje vám samostatně ovládat teplotu v každé oblasti vozu a dosáhnout tak různých teplot pro řidiče a cestující.

V závislosti na úrovni technologie v modelu vašeho vozu můžete mít dvouzónovou, třízónovou nebo dokonce čtyřzónovou klimatizaci. Můžete nastavit různé teploty pro řidiče a spolujezdce nebo nastavit různé teploty v každém rohu vozu, což je ideální pro ty nevyhnutelné cesty, kdy je jednomu z vás příliš horko a druhému příliš zima.

Rozdíl mezi systémem klimatizace a systémem klimatizace

Hlavní rozdíl mezi klimatizací a klimatizací je v tom, že klimatizaci lze automatizovat, zatímco klimatizaci nikoli.

Klimatizace důsledně monitoruje teplotu ve voze a podle toho vytápí nebo ochlazuje prostor kabiny, zatímco klimatizace je manuální systém, kde ji musíte nastavit ručně. Nastavíte teplotu a rychlost ventilátoru a pak klimatizace zůstane na těchto nastaveních, dokud je sami neupravíte.

Klimatizace versus klimatizace: který systém je pro mě ten pravý?

Peugeot 408 2022 Vnitřní ovládání na palubní desce

To zcela závisí na tom, jaké jsou vaše individuální potřeby pro váš vůz a jaké funkce chcete zahrnout.

Klimatizační systém nabízí více svobody a pohodlí, ale protože může být spojen s dalšími náklady, nemusí se to každému vyplatit.

Můžeme říci, že klimatizace je z obou systémů bezpečnější, protože můžete využít její automatický režim, abyste zabránili rozptylování za volantem.

Pokud však máte nižší rozpočet, klimatizační systém dosahuje stejné věci jako systém klimatizace, jen méně technologicky, což z něj dělá dokonalou alternativu, pokud se systém klimatizace nevejde do vašeho rozpočtu.

Bez ohledu na to, jaký systém v autě máte, nejdůležitější je zajistit, aby správně fungoval.

Když jsou tyto systémy vadné, může to ve vašem voze způsobit řadu problémů, od zápachu až po netěsnosti a problémy s jinými díly ve vašem vozidle. Tyto systémy musíte pravidelně kontrolovat, abyste předešli potenciálním problémům, přičemž nejčastějším problémem je přeplynování klimatizace.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Stay on op - Ge the daily news in your inbox

[tdn_block_newsletter_subscribe input_placeholder="Email address" btn_text="Subscribe" tds_newsletter2-image="730" tds_newsletter2-image_bg_color="#c3ecff" tds_newsletter3-input_bar_display="" tds_newsletter4-image="731" tds_newsletter4-image_bg_color="#fffbcf" tds_newsletter4-btn_bg_color="#f3b700" tds_newsletter4-check_accent="#f3b700" tds_newsletter5-tdicon="tdc-font-fa tdc-font-fa-envelope-o" tds_newsletter5-btn_bg_color="#000000" tds_newsletter5-btn_bg_color_hover="#4db2ec" tds_newsletter5-check_accent="#000000" tds_newsletter6-input_bar_display="row" tds_newsletter6-btn_bg_color="#da1414" tds_newsletter6-check_accent="#da1414" tds_newsletter7-image="732" tds_newsletter7-btn_bg_color="#1c69ad" tds_newsletter7-check_accent="#1c69ad" tds_newsletter7-f_title_font_size="20" tds_newsletter7-f_title_font_line_height="28px" tds_newsletter8-input_bar_display="row" tds_newsletter8-btn_bg_color="#00649e" tds_newsletter8-btn_bg_color_hover="#21709e" tds_newsletter8-check_accent="#00649e" embedded_form_code="YWN0aW9uJTNEJTIybGlzdC1tYW5hZ2UuY29tJTJGc3Vic2NyaWJlJTIy" tds_newsletter="tds_newsletter1" tds_newsletter3-all_border_width="2" tds_newsletter3-all_border_color="#e6e6e6" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjAiLCJib3JkZXItY29sb3IiOiIjZTZlNmU2IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9fQ==" tds_newsletter1-btn_bg_color="#0d42a2" tds_newsletter1-f_btn_font_family="406" tds_newsletter1-f_btn_font_transform="uppercase" tds_newsletter1-f_btn_font_weight="800" tds_newsletter1-f_btn_font_spacing="1" tds_newsletter1-f_input_font_line_height="eyJhbGwiOiIzIiwicG9ydHJhaXQiOiIyLjYiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIyLjgifQ==" tds_newsletter1-f_input_font_family="406" tds_newsletter1-f_input_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMSIsInBob25lIjoiMTMifQ==" tds_newsletter1-input_bg_color="#fcfcfc" tds_newsletter1-input_border_size="0" tds_newsletter1-f_btn_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMiIsInBvcnRyYWl0IjoiMTEiLCJhbGwiOiIxMyJ9" content_align_horizontal="content-horiz-center"]