Prodeje Tesly klesly kvůli velké konkurenci ze strany soupeřů

Prodeje Tesly klesly kvůli velké konkurenci ze strany soupeřů

Globální prodeje Tesly klesají již druhé čtvrtletí v řadě. Je to poprvé v historii této společnosti, kdy ve dvou po sobě jdoucích čtvrtletích zaznamenala meziroční pokles tržeb. Tesla vykázala ve druhém čtvrtletí roku 2024 prodej téměř 444 000 vozů, což je o 4,8 % pokles oproti stejnému období loňského roku, i když o něco lepší, než očekávali analytici 436 000.

Tento pokles prodeje odráží rostoucí konkurenci na trhu elektrických vozidel (EV). Navzdory celkovému růstu prodejů EV se tempo expanze v celém odvětví zpomalilo, což vedlo investory k tomu, aby požadovali vyšší ziskovost na prodané vozidlo. Cena akcií Tesly, významný faktor v bohatství generálního ředitele Elona Muska, se opírala především o robustní růst tržeb společnosti.

Showroom Tesly

Pokles tržeb Tesly byl mírně zmírněn lepšími než očekávanými čísly, která v poledním obchodování zvedla cenu akcií o více než 9 %, i když cena akcií zůstává meziročně o 8 % nižší. Společnost nadále čelí tlaku konkurentů, jako je BYD, která oznámila 21% nárůst prodeje na 426 000 kusů, čímž se přiblížila vedení Tesly v celosvětovém prodeji EV.

Tesla již více než rok stabilně snižuje ceny, aby bojovala s rostoucí konkurencí zavedených výrobců automobilů, jako jsou Volkswagen, General Motors (GM) a Ford, které přecházejí z vozidel s benzínovým pohonem na EV. Tato snížení cen podpořila prodej, ale stlačila ziskové marže. Tesla oznámí své finanční výsledky za druhé čtvrtletí 23. července.

GM oznámil 40% nárůst prodeje EV v USA ve srovnání s předchozím rokem a dosáhl rekordních 22 000 kusů. Jeho celkové prodeje však vzrostly pouze o 0,6 % kvůli mírnému poklesu prodeje vozů na benzínový pohon. Růst elektromobilů GM byl tažen novými modely automobilů, jako je Blazer EV a Cadillac Lyriq, a to navzdory ukončení výroby Boltu, jeho nejprodávanějšího elektromobilu v USA.

Toyota také zaznamenala výrazný nárůst prodeje EV v USA, a to o 301 % na 11 600 kusů, i když je to stále jen zlomek prodejů Tesly. Stárnoucí modelová řada Tesly, včetně Model S a Model Y, neobdržela v letech významné aktualizace, což může přispívat k poklesu prodejů.

Tesla nedávno zahájila výrobu svého Cybertrucku, ale tento model kamionu čelil problémům s kvalitou, což vedlo k mnoha svolávacím akcím. Prakticky všech 12 000 prodaných vozů Cybertrucks bylo postiženo svolávacími akcemi kvůli problémům včetně vadného stěrače čelního skla a plastového obložení, které se může během jízdy oddělit.

K poklesu prodejů Tesly dochází navzdory agresivnímu snižování cen a nabídkám financování. Společnost v dubnu snížila ceny několika modelů aut a nabídla nízkoúrokové financování na podporu prodeje. Tyto snahy výrazně nezlepšily poptávku, protože trh pro první osvojitele EV se nasytil a mainstreamoví kupci zůstávají skeptičtí.

Analytik Wedbush Dan Ives popsal prodejní výsledek Tesly za druhé čtvrtletí jako „obrovský návrat“ a předpověděl společnosti lepší dny. Tesla však ve svém lednovém dopise investorům přiznala, že letos očekává „výrazně nižší“ růst tržeb.

Do budoucna Tesla plánuje odhalit nový, menší a levnější Model 2 a účelovou robotaxi, která může pomoci oživit její prodeje. Mezitím je globální trh s EV živými a čínská automobilka BYD je připravena předběhnout Teslu jako předního světového výrobce bateriových elektrických vozidel (BEV).

Atto 3 byl loni nejprodávanějším modelem vozu BYD v Evropě s 12 363 prodanými kusy.
Atto 3 byl loni nejprodávanějším modelem vozu BYD v Evropě s 12 363 prodanými kusy.

Prodeje BEV společnosti BYD ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostly o 21 % a očekává se, že si tato společnost udrží svou dynamiku. Očekává se, že dominance Číny na trhu BEV bude pokračovat s významným podílem na trhu a růstem prodeje v nadcházejících letech.

Očekává se, že celosvětový prodej BEV dosáhne v roce 2024 10 milionů kusů, což se shoduje s pokračujícím poklesem vozidel se spalovacím motorem. Růst bude podpořen úsilím zaměřeným na zlepšení nákladové efektivity a dostupnosti pro elektromobily a baterie pro elektromobily.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Stay on op - Ge the daily news in your inbox

[tdn_block_newsletter_subscribe input_placeholder="Email address" btn_text="Subscribe" tds_newsletter2-image="730" tds_newsletter2-image_bg_color="#c3ecff" tds_newsletter3-input_bar_display="" tds_newsletter4-image="731" tds_newsletter4-image_bg_color="#fffbcf" tds_newsletter4-btn_bg_color="#f3b700" tds_newsletter4-check_accent="#f3b700" tds_newsletter5-tdicon="tdc-font-fa tdc-font-fa-envelope-o" tds_newsletter5-btn_bg_color="#000000" tds_newsletter5-btn_bg_color_hover="#4db2ec" tds_newsletter5-check_accent="#000000" tds_newsletter6-input_bar_display="row" tds_newsletter6-btn_bg_color="#da1414" tds_newsletter6-check_accent="#da1414" tds_newsletter7-image="732" tds_newsletter7-btn_bg_color="#1c69ad" tds_newsletter7-check_accent="#1c69ad" tds_newsletter7-f_title_font_size="20" tds_newsletter7-f_title_font_line_height="28px" tds_newsletter8-input_bar_display="row" tds_newsletter8-btn_bg_color="#00649e" tds_newsletter8-btn_bg_color_hover="#21709e" tds_newsletter8-check_accent="#00649e" embedded_form_code="YWN0aW9uJTNEJTIybGlzdC1tYW5hZ2UuY29tJTJGc3Vic2NyaWJlJTIy" tds_newsletter="tds_newsletter1" tds_newsletter3-all_border_width="2" tds_newsletter3-all_border_color="#e6e6e6" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjAiLCJib3JkZXItY29sb3IiOiIjZTZlNmU2IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9fQ==" tds_newsletter1-btn_bg_color="#0d42a2" tds_newsletter1-f_btn_font_family="406" tds_newsletter1-f_btn_font_transform="uppercase" tds_newsletter1-f_btn_font_weight="800" tds_newsletter1-f_btn_font_spacing="1" tds_newsletter1-f_input_font_line_height="eyJhbGwiOiIzIiwicG9ydHJhaXQiOiIyLjYiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIyLjgifQ==" tds_newsletter1-f_input_font_family="406" tds_newsletter1-f_input_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMSIsInBob25lIjoiMTMifQ==" tds_newsletter1-input_bg_color="#fcfcfc" tds_newsletter1-input_border_size="0" tds_newsletter1-f_btn_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMiIsInBvcnRyYWl0IjoiMTEiLCJhbGwiOiIxMyJ9" content_align_horizontal="content-horiz-center"]