Recenze 2024 Hyundai Ioniq 5, vynikající elektrické rodinné auto

Hyundai Ioniq 5 je fantastický elektromobil pro rodiny s retro-moderním designem a působivými funkcemi.

Recenze 2024 Hyundai Ioniq 5, vynikající elektrické rodinné auto

Naše celkové hodnocení: 5/5 hvězdiček

Co se nám na tomto autě líbí:

  • Stylový vzhled
  • Možnosti rychlého nabíjení
  • Prostorný interiér

Co se nám na tomto autě nelíbí:

  • Řízení není příliš vzrušující
  • Omezený prostor kufru auta
  • Bez stěrače zadního skla
Hyundai Ioniq 5 z roku 2024

Tento plně elektrický rodinný hatchback od Hyundai je vůz, který mění hru a konkuruje špičkovým modelům elektromobilů, pokud jde o design, technologii a dojezd.

I když se design konceptu nemusí líbit každému, Ioniq 5 vyčnívá z davu a nabízí konkurenceschopné ceny, pokročilé bezpečnostní prvky a velkorysou standardní výbavu. Ioniq 5 byl dokonce v roce 2021 vyhlášen Auto roku, což z něj činí jednu z nejlepších možností pro ty, kteří si chtějí pořídit nový vůz.

O Hyundai Ioniq 5

Hyundai a její dceřiná společnost Kia jsou v posledních letech na špici ve výrobě spolehlivých, praktických a elektrifikovaných rodinných vozů. U mnoha modelů automobilů nabízejí řadu mild hybridních, plug-in hybridních a plně elektrických variant. Řadu označenou Ioniq, včetně Ioniq 5, Ioniq 5 N a Ioniq 6, brzy doplní sedmimístný Ioniq 7 a v budoucnu potenciálně další modely automobilů.

Hyundai při výrobě modelu Ioniq 5 zvolil přístup back-to-basics. Vytvořili novou Elektrickou globální modulární platformu (E-GMP) jako základ pro svou technologii EV nové generace, díky čemuž je Ioniq 5 působivou volbou pro kupující.

Hyundai Ioniq 5 z roku 2024

Platforma E-GMP nabízí řadu možností pro napájení Ioniq 5, včetně 58kWh baterie a vzadu umístěného elektromotoru s výkonem 167 k. Tato verze má dojezd 383 kilometrů.

Pro ty, kteří hledají větší výkon, je k dispozici větší 77,4kWh baterie, která nahrazuje předchozí 73kWh baterii. Tato baterie poskytuje dojezd 507 kilometrů v kombinovaném cyklu WLTP a používá se u modelů s pohonem zadních i všech čtyř kol. Verze s pohonem zadních kol má motor o výkonu 226 koní, zatímco verze s pohonem všech čtyř kol přidává přední motor s celkovým výkonem 321 koní a točivým momentem 350 Nm.

Nejrychlejším modelem vozu v běžné sestavě je dvoumotorový Ioniq 5 s pohonem všech čtyř kol, který zrychlí z 0 na 100 km/h za 5,1 sekundy. Nicméně pro ty, kteří hledají ještě vyšší rychlost, je horký Ioniq 5 N k dispozici s 84kWh baterií, dvěma motory produkujícími 641 koní a 740 Nm točivého momentu a zrychlením z 0-100 km/h za 3,4 sekundy.

Zatímco Ioniq 5 je atraktivní elektromobil, nyní je na trhu mnoho dalších podobných možností, jako je Škoda Enyaq, Volkswagen ID.4, Peugeot E-3008 a Nissan Ariya. Pro ty, kteří preferují sportovnější nebo luxusnější variantu, jsou k dispozici také Kia EV6 a Genesis GV60. Aktuální řada Ioniq 5 má tři úrovně: Premium, Ultimate a Namsan Edition. Základní model přichází se slušným množstvím standardních funkcí, jako jsou 19palcová litá kola, LED světlomety, parkovací senzory, klimatizace a inteligentní tempomat. Uvnitř se nachází bezdrátová nabíjecí podložka pro chytré telefony a dva 12,3palcové displeje pro infotainment a informace pro řidiče.

V roce 2024 byla jako volitelná výbava k dispozici funkce vyhřívání baterie a klimatizace. Tato praktická funkce pomáhá řídit teplotu baterie během jízdy a zlepšuje výkon nabíjení. Mezi další vylepšení patří digitální zadní a boční zrcátka a systém Hyundai vehicle-to-load (V2L), který umožňuje nabíjení přenosných zařízení, kempinkového vybavení nebo jiných elektrických vozidel.

Počáteční cena standardní řady Ioniq 5 je přibližně 43 000 eur, zatímco edice Namsan může stát přes 57 000 eur. Cena výkonného Ioniq 5 N začíná na částce kolem 65 000 eur.

Elektromotor, pohon a výkon Hyundai Ioniq 5 2024

Hyundai se zavázal ke své čistě elektrické budoucnosti s plány představit 23 modelů elektromobilů a prodat 1 milion BEV do roku 2025. Ioniq 5 je postaven na jejich první specializované platformě BEV, E-GMP, která se bude používat také pro menší a větší modely aut.

Bohužel Ioniq 5 má stále společný problém s přidanou hmotností kvůli velkým a těžkým bateriím. Jeho konstrukce však umožňuje umístění akumulátoru pod podlahu, což má za následek nízké těžiště a menší naklánění karoserie v zatáčkách. I přes hmotnost kolem dvou tun nabízí tento plně elektrický hatchback stále solidní výkon. Verze s pohonem všech kol má rychlou akceleraci a po sešlápnutí pedálu je k dispozici 321 koní. Kromě toho je přenos výkonu plynulý a snadno ovladatelný při jízdě ve městě.

I když standardní Ioniq 5 nemusí být tím nejvzrušujícím vozem pro jízdu na klikatých silnicích, vyniká poskytováním komfortu a toto očekávání působivě splňuje. Model vozu s pohonem zadních kol je vhodný pro většinu jízdních potřeb, nabízí vyvážené ovládání a dobrou přilnavost. Modely aut s pohonem všech kol, i když jsou rychlejší, nijak výrazně nemění zážitek z jízdy.

Vyšší modely Ioniq 5, vybavené 20palcovými litými koly, se mohou při přejíždění zpomalovačů cítit mírně hrbolaté, ale celkově vůz nabízí složenou jízdu s minimálním nakláněním karoserie. Lehké řízení je také dobře sladěno s nastavením vozu.

Pokud jste však příznivci vysoce výkonných vozů, nenechte se odradit, protože Ioniq 5 N dokazuje, že zábavný faktor hot hatchbacků Hyundai i20 N a i30 N lze nalézt i v elektromobilu. Model Ioniq 5 N se může pochlubit dvěma elektromotory produkujícími normálně 601 koní, které lze v režimu N zvýšit až na 641 koní. Tato verze také obsahuje vylepšení, jako je pevnější systém odpružení, větší kola a specializované pneumatiky.

Zrychlení 0-100 km/h a maximální rychlost

Ioniq 5 v současnosti nabízí tři možnosti baterie, tři výkony a výběr pohonu zadních nebo všech kol. Základní model má baterii o kapacitě 58 kWh a motor o výkonu 168 koní pohánějící zadní kola se slušným časem 0-100 km/h za 8,5 sekundy.

Pro ty, kteří hledají vyšší výkon, je Ioniq 5 N dodáván s 84kWh baterií, největší baterií v řadě. Ioniq 5 N se může pochlubit rychlostí podobnou superautu za 3,4 sekundy z 0 na 100 km/h a maximální rychlostí 161 mph.

Dojezd, nabíjení a provozní náklady Hyundai Ioniq 5 2024

Pokud jde o dojezd, nabíjení a provozní náklady, je Ioniq 5 praktickou volbou, která překonává své soupeře. Základní model s 58kWh baterií a motorem o výkonu 168 k ujede na jedno nabití až 383 kilometrů. Zbytek modelové řady využívá baterii o kapacitě 77,4 kWh, která poskytuje dojezd až 507 kilometrů u verze s RWD s výkonem 226 k a 480 kilometrů u modelu s pohonem všech kol 321 k. Ioniq 5 N s 84kWh baterií dokáže ujet až 450 kilometrů v kombinovaném cyklu WLTP, i když reálná jízda může vést k nižším hodnotám.

Hyundai Ioniq 5 z roku 2024

Ioniq 5 nabízí svým majitelům velkou výhodu se schopností podporovat nabíjení 350 kW, což umožňuje nabití všech tří baterií z 10 % na 80 % za pouhých 18 minut. Pro srovnání, Ford Mustang Mach-E Standard Range zabere stejný úkol 38 minut.

Pro ty, kteří používají 7,4kW domácí nástěnnou nabíječku, může být 58kWh baterie plně nabita přibližně za devět hodin, zatímco větší 77,4kWh baterie trvá přibližně 12 hodin. Baterie Ioniq 5 N s kapacitou 84 kWh se plně nabije za méně než 13 hodin.

Interiér, design a technologie Hyundai Ioniq 5 2024

Ioniq 5 se svým jedinečným vzhledem a působivou technologií odlišuje od svých konkurentů.

Vůz Concept 45, představený na frankfurtském autosalonu v roce 2019, umožnil nahlédnout do vize Hyundai pro sériový model Ioniq 5. Konečný design zůstává věrný původnímu konceptu s chladným a jemným retro-moderním stylem, který jej odlišuje. z jiných elektrických vozidel.

Design LED světlometů s 256 jednotlivými pixely je výjimečným prvkem, který ovlivnil další plně elektrické modely vozů Ioniq, stejně jako Kona a Santa Fe. Uvnitř přivítají řidiče dvě 12,3palcové digitální obrazovky – jedna obrazovka pro infotainment a navigaci a druhá obrazovka s informacemi pro řidiče.

Hyundai Ioniq 5 z roku 2024
Hyundai Ioniq 5 z roku 2024
Ioniq 5
Ioniq 5

Světle šedé látkové čalounění přispívá k prostornému a vzdušnému dojmu kabiny, ale rodiny s malými dětmi mohou chtít kvůli praktičnosti zvolit tmavší kožená sedadla dostupná ve výbavě Ultimate. Výbava Premium přichází s řadou funkcí, jako jsou 19palcová litá kola, automatické stěrače a inteligentní tempomat, zatímco model Ultimate přidává luxus jako vyhřívaná a ventilovaná přední sedadla, head-up displej a prémiové stereo Bose.

Ioniq 5

Nejvyšším stupněm výbavy pro Ioniq 5 je edice Namsan, která k výbavě Ultimate přidává prosklenou střechu a digitální boční zrcátka. Namsan Edition také obsahuje Tech Pack s předními relaxačními sedadly, funkcí paměti sedadla řidiče, automaticky zapuštěnými klikami dveří a dalšími bezpečnostními prvky. Edice Namsan má také systém tepelného čerpadla, který zlepšuje účinnost baterie, a tuto funkci lze přidat jako volitelnou možnost pro verze Premium a Ultimate.

Pro sportovnější pocit nabízí Ioniq 5 N standardně 21palcová litá kola, hliníkové pedály, sedadlo z Alcantary a volant N-Performance.

Bezpečnostní prvky, jako je asistent pro vyhýbání se srážce v mrtvém úhlu, asistent pro vyhýbání se srážce vpřed, asistent pro jízdu v jízdním pruhu a asistent pro vyhýbání se kolizím v zadní části vozu, jsou součástí všech modelů vozů.

Infotainment systémy Hyundai jsou známé svým uživatelsky příjemným rozhraním a jednoduchým uspořádáním. I když tyto systémy nemusí být na úrovni prémiových značek, pokud jde o grafiku a odezvu, jsou stále velmi chváleny. Velká klávesnice na obrazovce a přehledně uspořádané hlavní menu usnadňují používání. Digitální číselníky lze ovládat tlačítky na volantu a barevné schéma se mění v závislosti na jízdním režimu.

Model vozu nejvyšší úrovně je dodáván s head-up displejem a zvukovým systémem Bose, zatímco všechny verze Ioniq 5 mají nastavení se dvěma obrazovkami s navigací, Android Auto, Apple CarPlay a bezdrátové nabíjení telefonu.

Praktičnost, pohodlí a zavazadlový prostor Hyundai Ioniq 5 2024

Hyundai navrhl Ioniq 5 tak, aby byl praktický a pohodlný, i když jeho velký hatchback vás může zpočátku překvapit. To však znamená, že uvnitř je dostatek místa pro řidiče i spolujezdce.

Ioniq 5 má prostorný interiér díky své velké kabině a ploché podlaze vytvořené umístěním baterie. K otevřené a světlé atmosféře přispívají i velká okna.

Praktické funkce, jako jsou posuvná zadní sedadla, zadní parkovací senzory a dvouzónová klimatizace, usnadňují každodenní rodinný život. Modely vozů vyšší třídy obsahují také elektricky nastavitelná přední sedadla, posuvnou středovou konzolu a automatické zadní výklopné dveře.

Ioniq 5

Existuje několik nevýhod, které je třeba vzít v úvahu, jako jsou velké zadní dveře, které by mohly být obtížné používat na stísněných parkovacích místech, a absence stěrače zadního ostřikovače. Aktualizace v roce 2023 však do všech vozů Ioniq 5 přidala digitální zpětné zrcátko, které by mohlo pomoci s viditelností dozadu.

Delší cesty by s Ioniq 5 neměly být problémem. V našem vlastním testu jsme dokázali nabít téměř vybitou baterii na 50 % dojezdu za méně než 10 minut pomocí 220kW nabíjecí stanice.

Ioniq 5 je 4 635 mm dlouhý, jen o něco kratší než Ford Mustang Mach-E, ale o 51 mm delší než Volkswagen ID.4. Ioniq 5 je také nejširší z těchto tří vozů, má šířku 1890 mm. Ve srovnání se svým středně velkým SUV sourozencem Tucson je Ioniq 5 delší a širší, ale ne tak vysoký.

Celkově Hyundai Ioniq 5 vyniká jako vynikající elektrické rodinné auto, které ve svém segmentu dobře konkuruje modelům jako Škoda Enyaq, Volkswagen ID.4, Peugeot E-3008 a dalším.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Stay on op - Ge the daily news in your inbox

[tdn_block_newsletter_subscribe input_placeholder="Email address" btn_text="Subscribe" tds_newsletter2-image="730" tds_newsletter2-image_bg_color="#c3ecff" tds_newsletter3-input_bar_display="" tds_newsletter4-image="731" tds_newsletter4-image_bg_color="#fffbcf" tds_newsletter4-btn_bg_color="#f3b700" tds_newsletter4-check_accent="#f3b700" tds_newsletter5-tdicon="tdc-font-fa tdc-font-fa-envelope-o" tds_newsletter5-btn_bg_color="#000000" tds_newsletter5-btn_bg_color_hover="#4db2ec" tds_newsletter5-check_accent="#000000" tds_newsletter6-input_bar_display="row" tds_newsletter6-btn_bg_color="#da1414" tds_newsletter6-check_accent="#da1414" tds_newsletter7-image="732" tds_newsletter7-btn_bg_color="#1c69ad" tds_newsletter7-check_accent="#1c69ad" tds_newsletter7-f_title_font_size="20" tds_newsletter7-f_title_font_line_height="28px" tds_newsletter8-input_bar_display="row" tds_newsletter8-btn_bg_color="#00649e" tds_newsletter8-btn_bg_color_hover="#21709e" tds_newsletter8-check_accent="#00649e" embedded_form_code="YWN0aW9uJTNEJTIybGlzdC1tYW5hZ2UuY29tJTJGc3Vic2NyaWJlJTIy" tds_newsletter="tds_newsletter1" tds_newsletter3-all_border_width="2" tds_newsletter3-all_border_color="#e6e6e6" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjAiLCJib3JkZXItY29sb3IiOiIjZTZlNmU2IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9fQ==" tds_newsletter1-btn_bg_color="#0d42a2" tds_newsletter1-f_btn_font_family="406" tds_newsletter1-f_btn_font_transform="uppercase" tds_newsletter1-f_btn_font_weight="800" tds_newsletter1-f_btn_font_spacing="1" tds_newsletter1-f_input_font_line_height="eyJhbGwiOiIzIiwicG9ydHJhaXQiOiIyLjYiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIyLjgifQ==" tds_newsletter1-f_input_font_family="406" tds_newsletter1-f_input_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMSIsInBob25lIjoiMTMifQ==" tds_newsletter1-input_bg_color="#fcfcfc" tds_newsletter1-input_border_size="0" tds_newsletter1-f_btn_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMiIsInBvcnRyYWl0IjoiMTEiLCJhbGwiOiIxMyJ9" content_align_horizontal="content-horiz-center"]