Velké automobilky mohou používat čínský hliník vyrobený ujgurskou nucenou prací

Velké automobilky mohou používat čínský hliník vyrobený ujgurskou nucenou prací
Továrna SAIC Volkswagen je vidět na předměstí Urumči v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na severozápadě Číny. Nová zpráva říká, že automobilky včetně Tesly, General Motors, Volkswagenu a Toyoty se nedaří zajistit, aby nepoužívaly nucenou práci jako součást svých dodavatelských řetězců v Číně. (AP Photo/Mark Schiefelbein)

Výrobci automobilů včetně Tesly, General Motors, Volkswagenu a Toyoty se nedaří zajistit, aby nevyužívali nucenou práci jako součást svých dodavatelských řetězců v Číně, uvádí zpráva vydaná ve čtvrtek 1. února 2024 organizací Human Rights Watch.

Tato nezisková organizace se sídlem v USA spojila některé z největších světových výrobců automobilů s hliníkem, který údajně na nucenou práci vyráběli Ujgurové a další etnické menšiny v západním čínském regionu Sin-ťiang a dalších částech této země.

Čína je obviňována z provádění programů převodu práce, v nichž jsou Ujgurové a další turkické menšiny nuceni dřít v továrnách jako součást dlouhodobé kampaně asimilace a masového zadržování.

Zpráva Organizace spojených národů z roku 2022 zjistila, že Čína se mohla dopustit zločinů proti lidskosti v Sin-ťiangu, kde bylo podle odhadů svévolně zadrženo více než 1 milion Ujgurů v rámci opatření, o nichž čínská vláda uvedla, že byla zaměřena na terorismus a separatismus.

Čínské ministerstvo zahraničí na otázky ohledně této zprávy okamžitě neodpovědělo.

https://dims.apnews.com/dims4/default/428e34e/2147483647/strip/true/crop/4054x2703+0+0/resize/1440x960!/format/webp/quality/90/?url=https%3A% 2F%2Fassets.apnews.com%2F7a%2F8c%2Fab411e24a0cf642145e4aa67cba5%2F48c4667e859742c188b29a017b97671b
Závod SAIC Volkswagen na předměstí Urumči v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na severozápadě Číny. Podle zprávy, kterou ve čtvrtek 1. února 2024 zveřejnila organizace Human Rights Watch, se velkým výrobcům automobilů, jako jsou Tesla, General Motors, Volkswagen a Toyota, nedaří zajistit, že nepoužívají nucenou ujgurskou práci jako součást svých dodavatelských řetězců. (AP Photo/Mark Schiefelbein)

Tato zpráva spojuje hliník – materiál používaný v desítkách automobilových dílů – s programy převodu práce, kde pracovníci údajně čelí ideologické indoktrinaci a omezené svobodě pohybu. Zpráva vychází z prohlášení společnosti, čínských vládních dokumentů a předchozích výzkumů Human Rights Watch a dalších organizací.

Od roku 2022 Spojené státy vyžadují, aby dovozci jakéhokoli zboží vyrobeného v Sin-ťiangu prokázali, že nebylo vyrobeno nucenou prací, aby se vyhnuly sankcím.

Zpráva organizace Human Rights Watch tvrdí, že pokud jde o hliník ze Sin-ťiangu, jeho původ je obtížné sledovat, zvláště když je dodáván do jiných částí Číny a vyrábí se z něj slitiny.

Více než 15 % čínských dodávek hliníku a asi 9 % globálních dodávek pochází ze Sin-ťiangu, podle průmyslových zpráv. Celosvětový automobilový průmysl využívá tuto dodávku hliníku k výrobě dílů od rámů vozidel po kola a fólie na baterie.

Čína se loni stala největším světovým vývozcem automobilů a je největším výrobcem elektromobilů na baterie. Mezi společnosti uvedené v této nové zprávě patří také čínský gigant elektrických vozidel BYD.

Podle International Aluminium Institute, britské průmyslové skupiny, se očekává, že se celosvětová poptávka po hliníku v letech 2024 až 2060 zdvojnásobí, částečně kvůli rostoucí popularitě elektrických vozidel.

„Čína je dominantní v globálním automobilovém průmyslu a vlády musí zajistit, aby společnosti vyrábějící auta nebo odebírající součástky v Číně nebyly poskvrněny vládními represemi v Sin-ťiangu,“ řekl Jim Wormington, vedoucí výzkumník Human Rights Watch. “Podnikání v Číně by nemělo znamenat nutnost využívat nebo těžit z nucené práce.”

Tato zpráva tvrdí, že zahraniční výrobci automobilů se pod tlakem čínské vlády podlomili a umožnili laxnější kontrolu svých čínských operací než v jiných zemích, což zvyšuje riziko využívání nucené práce v jejich dodavatelských řetězcích.

Foto: Guang Niu/Getty Images
Ujgurské nucené práce v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang (XUAR) v Číně. Foto: Guang Niu/Getty Images

Většina zahraničních výrobců automobilů v Číně působí jako společné podniky s čínskými firmami kvůli vládním omezením v klíčových sektorech.

Toyota v prohlášení uvedla, že zprávu Human Rights Watch pečlivě přezkoumá. Tato společnost dodala, že „ohled na lidská práva“ je součástí jejích základních hodnot. „Očekáváme, že naši dodavatelé budou následovat náš příklad a budou respektovat a neporušovat lidská práva,“ uvedla Toyota.

Volkswagen uvedl, že má zaveden systém řízení rizik pro náležitou péči při pořizování surovin a přímo pověřuje své čínské dodavatele. Tato společnost také uvedla, že okamžitě prošetří veškerá obvinění z nucené práce a bude hledat nová řešení, jak zabránit nucené práci ve svých dodavatelských řetězcích.

Volkswagen provozuje závod v Sin-ťiangu jako součást společného podniku s čínskou státní automobilkou SAIC Motor. Audit zadaný německou automobilkou loni nenašel žádné známky nucených prací v závodě Sin-ťiang.

General Motors, Tesla a BYD okamžitě neodpověděly na e-mailové otázky týkající se obvinění.

Tesla vlastní továrnu v Šanghaji, kde tato společnost vyrábí auta pro čínský i mezinárodní trh. Tato společnost řekla Human Rights Watch, že sledovala svůj dodavatelský řetězec zpět na úroveň těžby a nenašla důkazy o nucené práci. Tesla však neupřesnila, kolik jejího hliníku pocházelo z neznámých zdrojů a mohlo by být spojeno se Sin-ťiangem.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Stay on op - Ge the daily news in your inbox

[tdn_block_newsletter_subscribe input_placeholder="Email address" btn_text="Subscribe" tds_newsletter2-image="730" tds_newsletter2-image_bg_color="#c3ecff" tds_newsletter3-input_bar_display="" tds_newsletter4-image="731" tds_newsletter4-image_bg_color="#fffbcf" tds_newsletter4-btn_bg_color="#f3b700" tds_newsletter4-check_accent="#f3b700" tds_newsletter5-tdicon="tdc-font-fa tdc-font-fa-envelope-o" tds_newsletter5-btn_bg_color="#000000" tds_newsletter5-btn_bg_color_hover="#4db2ec" tds_newsletter5-check_accent="#000000" tds_newsletter6-input_bar_display="row" tds_newsletter6-btn_bg_color="#da1414" tds_newsletter6-check_accent="#da1414" tds_newsletter7-image="732" tds_newsletter7-btn_bg_color="#1c69ad" tds_newsletter7-check_accent="#1c69ad" tds_newsletter7-f_title_font_size="20" tds_newsletter7-f_title_font_line_height="28px" tds_newsletter8-input_bar_display="row" tds_newsletter8-btn_bg_color="#00649e" tds_newsletter8-btn_bg_color_hover="#21709e" tds_newsletter8-check_accent="#00649e" embedded_form_code="YWN0aW9uJTNEJTIybGlzdC1tYW5hZ2UuY29tJTJGc3Vic2NyaWJlJTIy" tds_newsletter="tds_newsletter1" tds_newsletter3-all_border_width="2" tds_newsletter3-all_border_color="#e6e6e6" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjAiLCJib3JkZXItY29sb3IiOiIjZTZlNmU2IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9fQ==" tds_newsletter1-btn_bg_color="#0d42a2" tds_newsletter1-f_btn_font_family="406" tds_newsletter1-f_btn_font_transform="uppercase" tds_newsletter1-f_btn_font_weight="800" tds_newsletter1-f_btn_font_spacing="1" tds_newsletter1-f_input_font_line_height="eyJhbGwiOiIzIiwicG9ydHJhaXQiOiIyLjYiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIyLjgifQ==" tds_newsletter1-f_input_font_family="406" tds_newsletter1-f_input_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMSIsInBob25lIjoiMTMifQ==" tds_newsletter1-input_bg_color="#fcfcfc" tds_newsletter1-input_border_size="0" tds_newsletter1-f_btn_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMiIsInBvcnRyYWl0IjoiMTEiLCJhbGwiOiIxMyJ9" content_align_horizontal="content-horiz-center"]