Volvo Cars přestává financovat Polestar, může předat podíl Geely

Volvo Cars přestává financovat Polestar, může předat podíl Geely
Volvo odhalilo své nové plně elektrické malé SUV Volvo EX30 během akce v Miláně v Itálii 7. června 2023.

Společnost Volvo Cars dne 1. února 2024 uvedla, že přestane financovat společnost Polestar Automotive Holding a předá odpovědnost za tuto bojující značku luxusních vozů hlavnímu akcionáři Volva, čínské společnosti Geely Holding.

Toto oznámení poslalo akcie švédské automobilky nahoru o více než 30 % při otevření trhu.

Silné zapojení švédské společnosti Volvo Cars do společnosti Polestar, kde vlastní přibližně 48 % akcií, bylo kritizováno analytiky, kteří tento podíl považují za brzdu zdrojů Volva.

Stejně jako jiné nové značky EV a startupy se Polestar snažil vydělat, zejména poté, co Tesla loni zahájila cenovou válku.

Tato automobilka začátkem tohoto měsíce uvedla, že nedodržela své již snížené cíle dodávek pro rok 2023.

Akcie Polestaru klesly o něco málo přes 83 % od doby, kdy tato společnost vstoupila na burzu v červnu 2022 prostřednictvím fúze se společností pro speciální účely (SPAC).

Volvo Cars uvedlo, že zvažuje předání akcií Polestaru akcionářům Volva, čímž by se Geely stala velkým přímým vlastníkem této značky.

Cena akcií Volvo dnes vzrostla o 20 % poté, co při otevření trhu vyletěla o 32 %.

Geely v samostatném prohlášení uvítala rozhodnutí Volva zaměřit své zdroje na vlastní vývoj.

“Geely Holding bude i nadále poskytovat plnou provozní a finanční podporu nezávislé exkluzivní značce (Polestar),” uvedla čínská skupina.

„Tato podpora nebude vyžadovat snížení podílu Geely Holding ve společnosti Volvo Cars,“ dodal Geely Holding.

Makléř Bernstein však uvedl, že vidí zřetelnou možnost, že by ekosystém Geely mohl prodat své akcie ve Volvu.

Společnost Polestar minulý týden uvedla, že plánuje zrušit zhruba 450 pracovních míst na celém světě, tedy asi 15 % své pracovní síly, uprostřed „náročných tržních podmínek“.

Tato společnost také v listopadu uvedla, že se pokusí omezit svou závislost na externí pomoci a zveřejnila revidovaný obchodní plán, který zahrnoval získání dalších úvěrů od společností Volvo a Geely.

Tato zpráva by mohla vyvolat otázky o životaschopnosti společnosti Polestar, která si klade za cíl stát se v roce 2025 vyrovnaným cash flow. Někteří analytici uvedli, že by mohlo být smysluplnější sbalit společnost Polestar do Geely.

Společnost Volvo Cars dnes mezitím vykázala větší než očekávaný nárůst provozních zisků za čtvrté čtvrtletí, přičemž provozní zisky bez společných podniků a přidružených podniků vzrostly na 6,7 ​​miliardy švédských korun z 3,9 miliardy v předchozím roce.

Analytici oslovení LSEG očekávali upravený zisk před zdaněním a úroky (EBIT) ve výši 6,5 miliardy švédských korun.

Marže společnosti Volvo BEV (baterie-elektrické vozidlo) byla ve čtvrtletí 13 %, což je nárůst z 9 % v předchozím čtvrtletí.

Zvýšená marže BEV podporuje pevný postoj generálního ředitele společnosti Volvo Jima Rowana, že její marže budou i nadále růst, a to navzdory tomu, že její kolegové z odvětví bijí na poplach kolem poptávky po EV a další konkurenční společnosti vidí marže EV nižší, než se očekávalo.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Stay on op - Ge the daily news in your inbox

[tdn_block_newsletter_subscribe input_placeholder="Email address" btn_text="Subscribe" tds_newsletter2-image="730" tds_newsletter2-image_bg_color="#c3ecff" tds_newsletter3-input_bar_display="" tds_newsletter4-image="731" tds_newsletter4-image_bg_color="#fffbcf" tds_newsletter4-btn_bg_color="#f3b700" tds_newsletter4-check_accent="#f3b700" tds_newsletter5-tdicon="tdc-font-fa tdc-font-fa-envelope-o" tds_newsletter5-btn_bg_color="#000000" tds_newsletter5-btn_bg_color_hover="#4db2ec" tds_newsletter5-check_accent="#000000" tds_newsletter6-input_bar_display="row" tds_newsletter6-btn_bg_color="#da1414" tds_newsletter6-check_accent="#da1414" tds_newsletter7-image="732" tds_newsletter7-btn_bg_color="#1c69ad" tds_newsletter7-check_accent="#1c69ad" tds_newsletter7-f_title_font_size="20" tds_newsletter7-f_title_font_line_height="28px" tds_newsletter8-input_bar_display="row" tds_newsletter8-btn_bg_color="#00649e" tds_newsletter8-btn_bg_color_hover="#21709e" tds_newsletter8-check_accent="#00649e" embedded_form_code="YWN0aW9uJTNEJTIybGlzdC1tYW5hZ2UuY29tJTJGc3Vic2NyaWJlJTIy" tds_newsletter="tds_newsletter1" tds_newsletter3-all_border_width="2" tds_newsletter3-all_border_color="#e6e6e6" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjAiLCJib3JkZXItY29sb3IiOiIjZTZlNmU2IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9fQ==" tds_newsletter1-btn_bg_color="#0d42a2" tds_newsletter1-f_btn_font_family="406" tds_newsletter1-f_btn_font_transform="uppercase" tds_newsletter1-f_btn_font_weight="800" tds_newsletter1-f_btn_font_spacing="1" tds_newsletter1-f_input_font_line_height="eyJhbGwiOiIzIiwicG9ydHJhaXQiOiIyLjYiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIyLjgifQ==" tds_newsletter1-f_input_font_family="406" tds_newsletter1-f_input_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMSIsInBob25lIjoiMTMifQ==" tds_newsletter1-input_bg_color="#fcfcfc" tds_newsletter1-input_border_size="0" tds_newsletter1-f_btn_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMiIsInBvcnRyYWl0IjoiMTEiLCJhbGwiOiIxMyJ9" content_align_horizontal="content-horiz-center"]