Běžné problémy se 3válci BMW hlášené majiteli automobilů

3válcové motory BMW byly chváleny pro svou účinnost a výkon, díky čemuž jsou oblíbenou volbou mezi automobilovými nadšenci. Jako každá jiná auta však ani tyto motory nejsou imunní vůči problémům. V tomto článku probereme nejčastější problémy, se kterými se majitelé 3válcových vozů BMW setkali. Od problémů s rozvodovým řetězem až po problémy se systémem Valvetronic, poskytneme vám všechny informace, které potřebujete, aby váš vůz BMW běžel hladce.

Běžné problémy se 3válci BMW hlášené majiteli automobilů
Tříválcový motor BMW

Výhody a nevýhody 3válcových motorů BMW

BMW začlenilo 3válcové motory do několika svých modelů automobilů. Zde jsou pozoruhodné modely aut:

 • BMW 330e: Tento inovativní elektrifikovaný sedan kombinuje konvenční benzínový motor s elektromotorem pro lepší účinnost a výkon.
 • Vozy BMW řady 1 a Mini: Tyto vozy jsou poháněny přeplňovaným řadovým tříválcovým motorem BMW B38, který využívá benzín a je navržen jako motor umístěný uprostřed.

výhody:

 • Spotřeba paliva: 3válcové motory jsou lehčí a mají méně pohyblivých částí, což má za následek menší tření. V důsledku toho mají tyto motory tendenci být úspornější než 4válcové motory.
 • Nižší emise: Díky své konstrukci produkují 3válcové motory obvykle méně emisí než 4válcové motory, díky čemuž jsou šetrnější k životnímu prostředí.
 • Nákladově efektivní výroba: 3válcové motory vyžadují při výrobě méně součástí a méně kovu, což snižuje výrobní náklady.
 • Optimalizace prostoru: Protože jsou 3válcové motory kratší než 4válcové, je pod kapotou více místa. Tato flexibilita umožňuje konstruktérům automobilů optimalizovat uspořádání a dostupnost.

Nevýhody:

 • Více vibrací: Vyvážení 3válcových motorů může být náročné, což vede k větším vibracím. Moderní konstrukce však tento problém minimalizovaly a rozdíl ve vibracích je v mnoha případech sotva patrný.
 • Hladina hluku: 3válcové motory bývají hlučnější než 4válcové nebo 6válcové motory kvůli jejich menší velikosti a sníženému obsahu oleje a chladicí kapaliny.
 • Trvanlivost: 3válcové motory mohou mít kratší životnost než srovnatelné 4válcové motory, protože tři písty pracují tvrději.
 • Omezený výkon: I když jsou 3válcové motory účinné, jsou menší a mají omezený výkon. Mnoho vozů s tříválcovým pohonem používá ke kompenzaci zrychlení turbodmychadla. Naproti tomu většina čtyřválcových vozů nepotřebuje turbodmychadla, protože čtyřválcový motor může dodat více výkonu.

Běžné problémy 3válcových motorů BMW

1. Problémy rozvodového řetězu (timing chain) motoru

Rozvodový řetěz je základní součástí motoru, která zajišťuje správnou synchronizaci mezi klikovým hřídelem a vačkovým hřídelem. Je zodpovědný za otevírání a zavírání ventilů ve správný čas, což umožňuje vzduchu a palivu vstoupit do spalovací komory. U tříválcových motorů BMW se rozvodový řetěz obvykle časem natáhne nebo přetrhne, což způsobí vážné poškození motoru.

Rozvodový řetěz motoru BMW
Rozvodový řetěz (timing chain) motoru BMW

Známky problému s rozvodovým řetězem

Pokud vlastníte vůz BMW s 3válcovým motorem, musíte si být vědomi varovných příznaků problému s rozvodovým řetězem. Nejběžnější znaky jsou:

 • Rachotivé zvuky z motoru
 • Ztráta výkonu motoru
 • Potíže se startováním motoru
 • Zkontrolujte rozsvícenou kontrolku motoru na palubní desce

Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků, musíte co nejdříve nechat svůj vůz BMW zkontrolovat kvalifikovaným mechanikem. Ignorování problému s rozvodovým řetězem může vést ke katastrofálnímu selhání motoru, což má za následek drahé opravy.

Příčiny problémů s rozvodovým řetězem

Existuje několik důvodů, proč může rozvodový řetěz na 3válcovém motoru BMW selhat. Jednou z hlavních příčin je pravidelné opotřebení v průběhu času. Časem se může rozvodový řetěz natáhnout, což ovlivní jeho schopnost udržovat ventily v synchronizaci. Další častou příčinou je špatná údržba, například zanedbávání pravidelné výměny motorového oleje. Znečištěný nebo nekvalitní olej může způsobit rychlejší opotřebení rozvodového řetězu, což vede k předčasnému selhání.

2. Problémy systému Valvetronic

Systém Valvetronic je technologie proměnného časování ventilů používaná u 3válcových motorů BMW. Umožňuje motoru optimalizovat jeho výkon a spotřebu paliva úpravou časování ventilů. I když má tento systém mnoho výhod, může také zaznamenat problémy, které mohou ovlivnit celkový výkon motoru.

Systém Valvetronic od BMW
Systém Valvetronic od BMW

Běžné problémy se systémem Valvetronic

Mezi nejčastější problémy systému Valvetronic patří:

 • Přilepené ventily: Systém Valvetronic používá řadu pák a ramen k ovládání otevírání a zavírání ventilů. V průběhu času se tyto součásti mohou zaseknout, což způsobí, že se ventily otevřou a zavřou v nesprávnou dobu.
 • Únik oleje: Systém Valvetronic závisí na tlaku oleje, aby správně fungoval. Pokud je v systému netěsnost, může to způsobit pokles tlaku oleje a ovlivnit výkon ventilů.
 • Elektrické problémy: Systém Valvetronic také obsahuje elektronické senzory a akční členy, které mohou časem selhat, což má za následek problémy s provozem systému.

Známky problému se systémem Valvetronic

Pokud zaznamenáte některý z následujících příznaků, může to znamenat problém se systémem Valvetronic BMW:

 • Snížený výkon motoru
 • Zvýšená spotřeba paliva
 • Rough idle (motor běží nerovnoměrně, když stojí, často způsobuje pocit chvění)
 • Na palubní desce svítí kontrolka motoru

Tyto příznaky musíte okamžitě řešit, abyste zabránili dalšímu poškození motoru.

3. Porucha vstřikovače paliva

Vstřikovače paliva jsou zodpovědné za dodávku paliva do spalovací komory a zajišťují hladký chod motoru. U tříválcových motorů BMW je však porucha vstřikovače paliva běžným problémem a může vést ke značným nákladům na opravy.

Čištění vstřikovačů paliva v autě BMW
Čištění vstřikovačů paliva v autě BMW

Příčiny selhání vstřikovače paliva

Jednou z hlavních příčin selhání vstřikovače paliva u 3válcových motorů BMW je hromadění uhlíkových usazenin. V průběhu času mohou uhlíkové usazeniny ucpat vstřikovače a ovlivnit jejich schopnost efektivně dodávat palivo. K tomuto problému může přispět i nekvalitní palivo nebo málo časté výměny oleje.

Známky selhání vstřikovače paliva

Známky toho, že vstřikovače paliva BMW mohou selhat, zahrnují:

 • Engine misfire (jeden nebo více válců motoru během spalovacího cyklu nedokáže zapálit směs vzduchu a paliva)
 • Rough idle
 • Potíže se startováním motoru
 • Snížená palivová účinnost

Pokud si všimnete některého z těchto příznaků, musíte nechat vstřikovače paliva zkontrolovat a vyčistit kvalifikovaným mechanikem.

4. Selhání chladicího systému

Chladicí systém je zodpovědný za regulaci teploty motoru a zabránění jeho přehřátí. U tříválcových motorů BMW může dojít k poruchám chladicího systému z různých důvodů, včetně:

 • Netěsnosti v chladiči nebo hadicích
 • Nefunkční termostat
 • Vadné vodní čerpadlo
Únik chladicí kapaliny pod vozem BMW
Únik chladicí kapaliny pod vozem BMW

Známky problému s chladicím systémem

Pokud chladicí systém BMW selže, můžete zaznamenat následující příznaky:

 • Přehřívání motoru
 • Nízká hladina chladicí kapaliny
 • Zvláštní zvuky vycházející z motoru
 • Na palubní desce svítí kontrolka motoru

Ignorování těchto příznaků může vést k vážnému poškození motoru, takže je musíte okamžitě řešit.

5. Elektrické problémy

S rostoucím využíváním technologií v moderních autech se problémy s elektrikou staly častějšími a 3válcové motory BMW nejsou výjimkou. Tyto problémy se mohou pohybovat od drobných nepříjemností až po významné poruchy, které mohou ovlivnit celkový výkon vozu.

Běžné elektrické problémy 3válcových motorů BMW

Mezi nejčastější elektrické problémy u 3válcových motorů BMW patří:

 • Vybíjení baterie: Pokud se baterie neustále vybíjí, může to být známka elektrického problému.
 • Špatně fungující senzory: Senzory na motoru BMW hrají zásadní roli při monitorování různých systémů. Když tyto senzory selžou, může to způsobit problémy s výkonem motoru.
 • Problémy s kabeláží: Postupem času se může poškodit kabeláž ve vašem autě, což vede k elektrickým poruchám.

Známky elektrických problémů

Elektrické problémy se mohou projevovat různými způsoby, včetně:

 • Na palubní desce svítí výstražné kontrolky
 • Potíže se startováním motoru
 • Nefunkční měřidla nebo displeje
 • Náhodné elektrické poruchy, například nefunkční elektrické ovládání oken

Závěr

Vlastnit BMW s 3válcovým motorem může být obohacující zkušeností, ale musíte znát potenciální problémy, abyste se vyhnuli nákladným opravám. Tím, že si budete vědomi výše zmíněných běžných problémů a budete je rychle řešit, můžete udržet svůj vůz BMW v hladkém chodu a užívat si jeho výkon po mnoho let. Nezapomeňte si naplánovat pravidelnou údržbu a neprodleně řešit všechny varovné signály, abyste udrželi své auto v dobrém stavu.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Stay on op - Ge the daily news in your inbox

[tdn_block_newsletter_subscribe input_placeholder="Email address" btn_text="Subscribe" tds_newsletter2-image="730" tds_newsletter2-image_bg_color="#c3ecff" tds_newsletter3-input_bar_display="" tds_newsletter4-image="731" tds_newsletter4-image_bg_color="#fffbcf" tds_newsletter4-btn_bg_color="#f3b700" tds_newsletter4-check_accent="#f3b700" tds_newsletter5-tdicon="tdc-font-fa tdc-font-fa-envelope-o" tds_newsletter5-btn_bg_color="#000000" tds_newsletter5-btn_bg_color_hover="#4db2ec" tds_newsletter5-check_accent="#000000" tds_newsletter6-input_bar_display="row" tds_newsletter6-btn_bg_color="#da1414" tds_newsletter6-check_accent="#da1414" tds_newsletter7-image="732" tds_newsletter7-btn_bg_color="#1c69ad" tds_newsletter7-check_accent="#1c69ad" tds_newsletter7-f_title_font_size="20" tds_newsletter7-f_title_font_line_height="28px" tds_newsletter8-input_bar_display="row" tds_newsletter8-btn_bg_color="#00649e" tds_newsletter8-btn_bg_color_hover="#21709e" tds_newsletter8-check_accent="#00649e" embedded_form_code="YWN0aW9uJTNEJTIybGlzdC1tYW5hZ2UuY29tJTJGc3Vic2NyaWJlJTIy" tds_newsletter="tds_newsletter1" tds_newsletter3-all_border_width="2" tds_newsletter3-all_border_color="#e6e6e6" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjAiLCJib3JkZXItY29sb3IiOiIjZTZlNmU2IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9fQ==" tds_newsletter1-btn_bg_color="#0d42a2" tds_newsletter1-f_btn_font_family="406" tds_newsletter1-f_btn_font_transform="uppercase" tds_newsletter1-f_btn_font_weight="800" tds_newsletter1-f_btn_font_spacing="1" tds_newsletter1-f_input_font_line_height="eyJhbGwiOiIzIiwicG9ydHJhaXQiOiIyLjYiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIyLjgifQ==" tds_newsletter1-f_input_font_family="406" tds_newsletter1-f_input_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMSIsInBob25lIjoiMTMifQ==" tds_newsletter1-input_bg_color="#fcfcfc" tds_newsletter1-input_border_size="0" tds_newsletter1-f_btn_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMiIsInBvcnRyYWl0IjoiMTEiLCJhbGwiOiIxMyJ9" content_align_horizontal="content-horiz-center"]