Čína má proti clům EU bohatá protiopatření

Čína má proti clům EU bohatá protiopatření
Čínské elektromobily představené na bruselském autosalonu 2023

Přední odborník na průmysl řekl 12. června, že Čína má „hojná“ protiopatření proti nejnovějším clům Evropské komise na dovážená čínská elektrická vozidla, ale je ochotna jednat s Evropskou unií, aby se „vyhnula obchodní válce“.

Tyto komentáře přišly ve chvíli, kdy Evropská komise ve středu oznámila výrobcům automobilů, že Evropská unie bude od příštího měsíce uplatňovat dodatečná cla ve výši až 38,1 % na dovážená čínská elektrická vozidla.

Sun Xiaohong, generální tajemník automobilové pobočky Čínské obchodní komory pro dovoz a vývoz strojů a elektronických výrobků, řekl v rozhovoru pro noviny China Daily, že nejnovější celní opatření Evropské unie je „vzácné a nerozumné“ a není v souladu se zásadami Světové obchodní organizace.

“Čína má dostatek odpovídajících protiopatření, ale tato země je ochotna jednat s Evropskou unií, aby se co nejvíce vyhnula obchodní válce,” zdůraznil.

Sun řekl, že motivem Evropské komise vůbec není rozvoj obchodu. Z tohoto dodatečného tarifu byla dočasně vyřazena například Tesla. To odráží, že clo je zaměřeno pouze na čínský průmysl elektrických vozidel, řekl.

Čínská obchodní komora při Evropské unii ve svém posledním prohlášení poukázala na to, že tento tarifní krok byl „politicky motivován a řízen protekcionismem“, protože několik čínských podniků a zúčastněných stran oznámilo zneužití vyšetřovací pravomoci a pochybení ze strany Evropské komise během vyšetřování.

Podle tohoto prohlášení toto zneužití pravomoci zahrnuje výkon vyšetřovací pravomoci překračující rámec antisubvenčního šetření, nepřiměřené žádosti o dokumenty a informace přesahující kapacitu a důkazní břemeno podniků a poskytnutí nedostatečného času těmto podnikům na sběr požadovaných údajů a informace.

Sun prozradil, že vzhledem k tomu, že vyšetřování Evropské unie se nikdy předtím globálně neuskutečnilo, je pro iniciátory i společnosti obtížné dokončit kvantitativní analýzu. “Mnoho čínských společností neví, jak reagovat, a obávají se úniku soukromí.”

Upozornil však, že spolupráce mezi Evropskou unií a čínskými společnostmi může evropskému automobilovému průmyslu přinést obrovské výhody.

„Spolupráce Evropě jen pomůže urychlit jejich průmyslovou transformaci a modernizaci. Mnoho evropských společností ve skutečnosti také doufá, že budou spolupracovat s čínským průmyslem elektrických vozidel, aby dosáhli oboustranně výhodných výsledků,“ dodal.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Stay on op - Ge the daily news in your inbox

[tdn_block_newsletter_subscribe input_placeholder="Email address" btn_text="Subscribe" tds_newsletter2-image="730" tds_newsletter2-image_bg_color="#c3ecff" tds_newsletter3-input_bar_display="" tds_newsletter4-image="731" tds_newsletter4-image_bg_color="#fffbcf" tds_newsletter4-btn_bg_color="#f3b700" tds_newsletter4-check_accent="#f3b700" tds_newsletter5-tdicon="tdc-font-fa tdc-font-fa-envelope-o" tds_newsletter5-btn_bg_color="#000000" tds_newsletter5-btn_bg_color_hover="#4db2ec" tds_newsletter5-check_accent="#000000" tds_newsletter6-input_bar_display="row" tds_newsletter6-btn_bg_color="#da1414" tds_newsletter6-check_accent="#da1414" tds_newsletter7-image="732" tds_newsletter7-btn_bg_color="#1c69ad" tds_newsletter7-check_accent="#1c69ad" tds_newsletter7-f_title_font_size="20" tds_newsletter7-f_title_font_line_height="28px" tds_newsletter8-input_bar_display="row" tds_newsletter8-btn_bg_color="#00649e" tds_newsletter8-btn_bg_color_hover="#21709e" tds_newsletter8-check_accent="#00649e" embedded_form_code="YWN0aW9uJTNEJTIybGlzdC1tYW5hZ2UuY29tJTJGc3Vic2NyaWJlJTIy" tds_newsletter="tds_newsletter1" tds_newsletter3-all_border_width="2" tds_newsletter3-all_border_color="#e6e6e6" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjAiLCJib3JkZXItY29sb3IiOiIjZTZlNmU2IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9fQ==" tds_newsletter1-btn_bg_color="#0d42a2" tds_newsletter1-f_btn_font_family="406" tds_newsletter1-f_btn_font_transform="uppercase" tds_newsletter1-f_btn_font_weight="800" tds_newsletter1-f_btn_font_spacing="1" tds_newsletter1-f_input_font_line_height="eyJhbGwiOiIzIiwicG9ydHJhaXQiOiIyLjYiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIyLjgifQ==" tds_newsletter1-f_input_font_family="406" tds_newsletter1-f_input_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMSIsInBob25lIjoiMTMifQ==" tds_newsletter1-input_bg_color="#fcfcfc" tds_newsletter1-input_border_size="0" tds_newsletter1-f_btn_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMiIsInBvcnRyYWl0IjoiMTEiLCJhbGwiOiIxMyJ9" content_align_horizontal="content-horiz-center"]