Začátkem tohoto roku bylo několik maskovaných vozů Audi tajně odesláno z Německa do závodu Rivian v Kalifornii. Asi 30 inženýrů odstranilo elektroniku a nahradilo ji zařízeními a moduly Rivianu.
Provedli intenzivní testování v závodě Palo Alto, aby zjistili, jak bude architektura a software Rivianu fungovat v německých vozech.
Cílem bylo zjistit, zda budoucí elektromobily mateřské společnosti Audi, Volkswagen, mohou těžit z pokročilé technologie Rivian, podle dvou lidí blízkých situaci. Třetí osoba potvrdila, že některá auta Audi byla poslána do Kalifornie.
Výsledek: V úterý největší evropský výrobce automobilů oznámil, že investuje až 5 miliard dolarů do společnosti Rivian, start-up společnosti pro elektromobily v USA, protože se obě automobilky dohodly na technologickém společném podniku.
Tento přísně střežený obchod překvapil automobilový průmysl a investory. Podrobnosti o tom, jak k této dohodě došlo, nebyly dříve hlášeny.
RJ Scaringe, generální ředitel společnosti Rivian, ocenil utajení transakce navzdory rozsáhlé práci a mnoha zúčastněným lidem. Rivian a Volkswagen se snažili být velmi tajnůstkářští a chtěli zjistit, zda budou jejich systémy spolupracovat.
Zdroje zůstaly v anonymitě, protože neměly oprávnění mluvit s médii. Volkswagen to nekomentoval a mluvčí Rivianu uvedl, že společnost nezveřejňuje podrobnosti o soukromých interních aktualizacích.
Tato dohoda je pro obě společnosti klíčová. Pro Rivian poskytuje zásadní finanční podporu během zpomalení poptávky po EV, pomáhá vyrábět levnější SUV R2 a potenciálně dosáhnout ziskovosti. Tato začínající společnost může také získat lepší nabídky od dodavatelů při nákupu komponent ve větších objemech s podporou Volkswagenu a jeho značek včetně Audi, Porsche, Lamborghini a Bentley.
Akcie Rivianu ve středu vyskočily o 23 %, ale ve čtvrtek klesly o 1,8 % poté, co společnost odhadovala méně dodávek elektromobilů za druhé čtvrtletí, než očekávali analytici.
Pro Volkswagen tato dohoda přináší nízkonákladovou, vysoce výkonnou technologii EV, kterou tradiční výrobci automobilů mají potíže zvládnout. Softwarová jednotka Volkswagenu, Cariad, zaznamenala zpoždění a ztráty, částečně kvůli pomalému rozhodování.
Spolupráce začala, když se Scaringe a generální ředitel Volkswagenu Oliver Blume soukromě setkali v srpnu loňského roku. Rychle si uvědomili společné zájmy o vozidla, což vedlo k vážným diskusím a spolupráci. Tým Rivian navštívil Volkswagen v Německu loni na podzim, po kterém následovala testovací fáze přirovnávaná k „scrimmage“.
Pod Blumeovým vedením byl Volkswagen otevřenější vůči externím partnerstvím. Pro integraci různých pracovních kultur se vedoucí představitelé Volkswagenu dohodli, že přijmou agilitu Rivianu s jasnými pravidly a povinnostmi stanovenými pro tento společný podnik. Cílem bylo zmírnit obavy investorů Volkswagenu, zda tradiční přístup společnosti k výrobě automobilů a smlouvy s více dodavateli nebudou v rozporu s rychlým softwarovým přístupem společnosti Rivian.
Akcie Volkswagenu ve středu klesly o 2 %, investoři se obávají vysokých kapitálových výdajů společnosti. Konečné potvrzení obchodu přišlo po úspěšných testech vozů Audi v Palo Alto, což vedlo k finančním jednáním. K zajištění kompletní funkčnosti vozidel Volkswagen se softwarem Rivian jsou stále potřeba plnohodnotné testy.