Velké problémy motoru Citroën & Peugeot PureTech (1.2 PureTech)

Velké problémy motoru Citroën & Peugeot PureTech (1.2 PureTech)

Pokud kupujete moderní vůz Citroën nebo Peugeot, pravděpodobně je vybaven motorem PureTech. Přestože jsou tyto motory obecně dobré, slyšeli jsme několik znepokojivých historek o natržených řemenech timing a dokonce o poruchách motoru. Konzultovali jsme zde naše místní zastoupení Citroënu a dozvěděli jsme se vše potřebné k napsání tohoto článku.

Benzinový motor PureTech 1,2L na voze Peugeot 3008

Nejprve probereme základní specifikace motoru PureTech, poté se budeme zabývat problémy motoru PureTech a také aplikacemi tohoto motoru.

Základní specifikace motoru Citroën/Peugeot Puretech

Motor PureTech je motor PSA, který se vyrábí již mnoho let. Tyto motory byly představeny v roce 2012 a stále jsou široce používány v mnoha vozech Citroën, Peugeot, Opel/Vauxhall, Jeep a dokonce i v Toyotě Aygo.

Tato rodina motorů PureTech nese kódové označení EB. Všechny tyto motory jsou motory inline-3 a jejich zdvihový objem se pohybuje od 1,0 l do 1,2 l. Motory PureTech jsou přirozeně nasávané nebo přeplňované a navrženy tak, aby poskytovaly slušný výkon s relativně malým zdvihovým objemem.

Společné specifikace motorů PureTech:

  • Konfigurace motoru: inline-3
  • Objem motoru: 1,0 l nebo 1,2 l
  • Bore size (vnitřní průměr každého válce): 71 – 75 mm
  • Zdvih pístu: 84,1 – 90,5 mm
  • Konstrukce hlavy válců: DOHC, 4 ventily na válec
  • Variabilní časování ventilů: Ano
  • Turbodmychadlo: Ano u některých verzí
  • Přímé vstřikování paliva: Ano
  • Druh paliva: Benzín
  • Výkon: 68 – 155 koní
  • Výstupní točivý moment: 95 – 250 Nm (70 – 184 lb-ft)

Běžné problémy motoru PureTech

Nyní si stručně vyjmenujme běžné problémy motoru PureTech. Ačkoli existuje mnoho variant tohoto motoru, ve skutečnosti sdílejí všechny stejné problémy. Je tedy jedno, jestli si koupíte motor 1,0 l nebo 1,2 l, problémy jsou u obou stejné.

Mezi běžné problémy s motory Citroën a Peugeot PureTech patří:

  • Problémy pásu timing
  • Nízký tlak oleje
  • Porucha motoru
  • Vyžaduje přesný olej
  • Poruchy turbodmychadla
  • Selhání zapalovací svíčky
  • Selhání těsnění hlavy
  • Selhání řemene příslušenství

Problémy pásu timing

Velké problémy motoru Citroën & Peugeot PureTech (1.2 PureTech)
Mokrý řemen timing motoru PureTech 1.2

Motor Citroën a Peugeot PureTech, zejména verze 1.2, měl údajně problémy s řemenem timing. Zde je několik klíčových bodů:

  • Mokré provedení řemene timing: Motor PureTech používá „mokrý“ řemen timing, kde řemen běží v oleji. Tato konstrukce se používá od roku 2015. Někteří majitelé automobilů však uvedli, že použitý řemen není příliš vhodný pro práci v horkém a mastném prostředí.
  • Degradace řemenu: Vyskytly se případy degradace mokrého řemene timing, což způsobilo omezený průtok oleje v motoru. Tento problém může vést k významnému poškození motoru.
  • Stažení: Peugeot a Citroën stáhly v roce 2021 svolávací akci týkající se problému s mokrým pásem timing.
  • Výměna řemene: Někteří majitelé automobilů hlásili, že musí vyměnit řemen timing v rámci záruky. Někteří majitelé automobilů hlásili, že museli tento řemen vyměnit po 70 000 kilometrech kvůli viditelným prasklinám.
  • Současná konstrukce řemene: Od roku 2024 nejnovější modely automobilů Peugeot stále používají motor 1.2 PureTech se stejným mokrým řemenem timing. Není jasné, zda byl tento design pásu aktualizován od jeho zavedení.
  • Selhání motoru: Byly hlášeny poruchy motoru související s problémy s řemenem timing.

Největší problém motoru PureTech je řemen timing. Motor PureTech používá řemen timing, který je mazán. Řemeny timing obvykle běží v suchém stavu, zatímco řetězy timing jsou naolejované. Ale motor PureTech používá mokrý řemen timing.

A to způsobuje mnoho problémů v motoru PureTech a upřímně řečeno, ničí to skóre spolehlivosti.

Tento řemen timing je náchylný k praskání a pokud není prasklina zjištěna včas, bude mít za následek trvalé poškození motoru.

Ventily a písty se srazí a způsobí situaci známou jako ohnutý ventil. Jediným způsobem, jak tento problém vyřešit, bude přestavba motoru a tato oprava je často drahá.

To je důvod, proč by měl být řemen timing kontrolován otvorem víčka oleje. Stačí sejmout víčko oleje a zkontrolovat řemen, zda není prasklý. Pokud jsou praskliny, měli byste jej okamžitě vyměnit.

Někteří lidé dokonce měří tloušťku pásu timing, protože opotřebovaný pás timing se zmenší.

Naštěstí PSA změnilo výrobce řemenů a u novějších motorů se tento problém nemusí vyskytovat často.

Nízký tlak oleje

Dalším častým problémem motorů PureTech je nízký tlak oleje. S tímto problémem se potýká mnoho majitelů automobilů. Zapnou motor a dostanou varování o nízkém tlaku oleje. Co to znamená?

To znamená, že v motoru není dostatečný tlak oleje. Tento problém úzce souvisí s problémem pásu timing, který jsme popsali výše.

Dochází k tomu, že nečistoty z řemene timing se shromažďují v olejové vaně a olejová vana shromažďuje tento znečištěný olej.

Nečistoty z oleje se pak shromažďují na filtru olejové vany a tím dochází k ucpání. Toto ucpání zabrání zatékání oleje do motoru.

V motoru nebude dostatek oleje a zobrazí se upozornění na nízký tlak oleje.

Porucha motoru

Někteří majitelé automobilů hlásili poruchy motoru PureTech. Tyto poruchy jsou v prvních modelových letech motoru PureTech docela běžné.

Jak jsme uvedli dříve, tento motor používá mokrý řemen timing, který může selhat a způsobit pád nečistot do olejové vany.

Kvůli těmto nečistotám nebude mokrá jímka schopna pojmout olej a způsobit hladovění oleje v motoru.

V tomto případě budou trpět části uvnitř motoru. Dojde k opotřebení ložisek a také pístních kroužků. Úplné selhání motoru je v těchto případech nevyhnutelné.

Vyžaduje přesný olej

Motor PureTech je také velmi citlivý na motorový olej. Tyto motory neběží dobře s viskozitami, které továrna nedoporučuje. Jakákoli opravna nebo sami majitelé automobilů mohou naplnit motor nesprávným motorovým olejem, který nakonec zničí řemen timing.

Pokud doplníte nesprávný olej, pás timing se projeví a začne se trhat mnohem rychleji než normálně.

Také mohou nastat další problémy. Vždy se tedy držte motorového oleje doporučeného výrobcem, abyste předešli problémům.

Poruchy turbodmychadla

Turbo aplikace motoru PureTech někdy selhávají. Tato turbodmychadla jsou velmi citlivá na olej.

Olej maže turbodmychadla a také je ochlazuje a pokud olej včas nevyměníte, turbodmychadla selžou.

Jakmile k tomuto problému dojde, dojde k úniku oleje z turba. To je důvod, proč byste měli provádět preventivní výměnu oleje u tohoto motoru po 7 000 km, abyste se vyhnuli problémům, které by mohly poškodit turbo i motor.

Selhání zapalovací svíčky

Zapalovací svíčka pro motor PureTech 1.2
Zapalovací svíčka pro motor PureTech 1.2

Další na našem seznamu problémů s motorem PureTech jsou poruchy zapalovacích svíček. Zapalovací svíčky mají tendenci selhávat a způsobovat problémy u těchto motorů s přímým vstřikováním paliva.

Naštěstí jsou tyto komponenty snadno vyměnitelné a vyměníte je za půl hodiny doma.

Některé příznaky spojené s tímto problémem zahrnují kontrolku motoru, vynechávání zapalování, hrubý volnoběh, špatný chod motoru a nízký výkon motoru. Výměna těchto komponentů by vás neměla stát více než 40 eur.

Selhání těsnění hlavy

Těsnění pod hlavu motoru vozu Peugeot
Těsnění pod hlavu motoru vozu Peugeot

Těsnění hlavy u těchto motorů může také selhat a způsobit problémy. Těsnění hlavy, jak pravděpodobně víte, je součást umístěná mezi hlavou válců a blokem motoru.

Hlavní funkcí těsnění hlavy je vytvořit těsnění a zabránit kapalinám (jako je olej a chladicí kapalina) a plynům v úniku do určitých oblastí, jako je spalovací komora. Poškozené těsnění hlavy může vést k problémům, jako je přehřátí motoru, ztráta chladicí kapaliny nebo smíchání oleje s chladicí kapalinou.

Jakmile se motor přehřeje, budete muset repasovat hlavu válců nebo případně pořídit novou hlavu válců. Oprava je drahá.

Selhání řemene příslušenství

Selhání řemenu příslušenství je také běžným problémem motoru PureTech.

Řemen příslušenství, také známý jako hnací řemen, je klíčovou součástí motoru automobilu. Je to dlouhý, obvykle pryžový pás, který se vine kolem různých řemenic připojených k součástem motoru, jako je alternátor, čerpadlo posilovače řízení, kompresor klimatizace a někdy vodní čerpadlo. Jak motor běží, řemen příslušenství přenáší výkon z klikového hřídele na tyto součásti a umožňuje jim pracovat.

Řemen příslušenství (drive belt, serpentine belt) je klíčovou součástí motoru automobilu.
Řemen příslušenství (drive belt, serpentine belt) je klíčovou součástí motoru automobilu.

Mnoho majitelů vozů Citroën a Peugeot uvedlo, že museli tyto řemeny brzy vyměnit kvůli špatné kvalitě sestavení. Místo aby vydržel více než 80 000 kilometrů, vyměnili pás ve 40 000 kilometrech.

Které modely aut jsou vybaveny motorem PureTech?

Nyní se podívejme, které modely aut mají motor PureTech.

Modely vozů Peugeot: 108, 208, 2008, 301, 308 II, 408 II, 3008, 5008 a Rifter.

Modely vozů Citroën: C1 II, C3 III, C3/C4 Aircross, C3-XR, C4 Cactus, C4 Picasso, C5 Aircross.

Modely aut DS: DS3, DS3 Crossback, DS 4S, DS 7 Crossback.

Modely vozů Opel/Vauxall: Mokka, Grandland, Crossland, Corsa F, Combo E.

Další modely vozů: Jeep Avenger, MPM Erelis, Toyota Aygo, Toyota ProAce City.

Je motor PureTech spolehlivý?

Novější motory PureTech jsou docela spolehlivé. Doporučujeme, abyste byli stále opatrní se stavem řemene timing a sledovali, zda řemen timing nevykazuje nějaké praskliny. Pokud má praskliny, opravte jej co nejdříve.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Stay on op - Ge the daily news in your inbox

[tdn_block_newsletter_subscribe input_placeholder="Email address" btn_text="Subscribe" tds_newsletter2-image="730" tds_newsletter2-image_bg_color="#c3ecff" tds_newsletter3-input_bar_display="" tds_newsletter4-image="731" tds_newsletter4-image_bg_color="#fffbcf" tds_newsletter4-btn_bg_color="#f3b700" tds_newsletter4-check_accent="#f3b700" tds_newsletter5-tdicon="tdc-font-fa tdc-font-fa-envelope-o" tds_newsletter5-btn_bg_color="#000000" tds_newsletter5-btn_bg_color_hover="#4db2ec" tds_newsletter5-check_accent="#000000" tds_newsletter6-input_bar_display="row" tds_newsletter6-btn_bg_color="#da1414" tds_newsletter6-check_accent="#da1414" tds_newsletter7-image="732" tds_newsletter7-btn_bg_color="#1c69ad" tds_newsletter7-check_accent="#1c69ad" tds_newsletter7-f_title_font_size="20" tds_newsletter7-f_title_font_line_height="28px" tds_newsletter8-input_bar_display="row" tds_newsletter8-btn_bg_color="#00649e" tds_newsletter8-btn_bg_color_hover="#21709e" tds_newsletter8-check_accent="#00649e" embedded_form_code="YWN0aW9uJTNEJTIybGlzdC1tYW5hZ2UuY29tJTJGc3Vic2NyaWJlJTIy" tds_newsletter="tds_newsletter1" tds_newsletter3-all_border_width="2" tds_newsletter3-all_border_color="#e6e6e6" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjAiLCJib3JkZXItY29sb3IiOiIjZTZlNmU2IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9fQ==" tds_newsletter1-btn_bg_color="#0d42a2" tds_newsletter1-f_btn_font_family="406" tds_newsletter1-f_btn_font_transform="uppercase" tds_newsletter1-f_btn_font_weight="800" tds_newsletter1-f_btn_font_spacing="1" tds_newsletter1-f_input_font_line_height="eyJhbGwiOiIzIiwicG9ydHJhaXQiOiIyLjYiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIyLjgifQ==" tds_newsletter1-f_input_font_family="406" tds_newsletter1-f_input_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMSIsInBob25lIjoiMTMifQ==" tds_newsletter1-input_bg_color="#fcfcfc" tds_newsletter1-input_border_size="0" tds_newsletter1-f_btn_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMiIsInBvcnRyYWl0IjoiMTEiLCJhbGwiOiIxMyJ9" content_align_horizontal="content-horiz-center"]