Vzestup transformovatelných vozidel na dopravním trhu

Objevily se užitkové vozy, které se volně transformují jako bloky, což signalizuje rozšíření potenciálu dopravního trhu.

Objevila se užitková vozidla, která se volně proměňují jako bloky, a rozšiřují tak potenciál dopravního trhu. Užitková vozidla mají tendenci postupovat rychleji než osobní automobily. Užitková vozidla aktivně využívají nejmodernější funkce, čímž mění dopravní prostředí. Mezi tyto špičkové funkce patří autonomní řízení, vodíkové pohonné jednotky a platooning. Zvláště nedávno se objevila účelová vozidla (anglicky: purpose-built vehicle; zkratka: PBV). Jedná se o přechod na budoucí platformy mobility.

Vzestup transformovatelných vozidel na dopravním trhu
Kia představuje účelovou technologii mobility.

PBV jsou dopravní prostředky na míru navržené a vyrobené tak, aby sloužily specifickým účelům, nad rámec obecných pojmů, jako jsou věkové skupiny nebo životní styl. V současné době se výrobci užitkových vozidel zaměřují na PBV, aby zajistili efektivnější přepravu. Renault Group a Volvo Group se například spojily, aby založily Flexis SAS, aby představily modulární elektrické dodávky a kompaktní nákladní vozy.

Renault Group, Volvo Group a evropská CMA CGM založily Flexis SAS.

Flexis SAS, založený skupinami Renault, Volvo Group a největší evropskou logistickou společností CMA CGM, přičemž každá společnost vlastní 45 %, 45 % a 10 % podílů. Renault a Volvo plánují během tří let investovat téměř 6 miliard eur (každá společnost investuje téměř 3 miliardy eur). CMA CGM navíc plánuje do roku 2026 investovat až 1,2 miliardy eur prostřednictvím energetického fondu PULSE.

Flexis SAS se sídlem ve Francii plánuje předvést elektrickou dodávku v roce 2026. Konkrétní podrobnosti o tomto modelu dodávky zatím nebyly zveřejněny. Podle nedávných firemních zahajovacích konferencí se však očekává, že prvním modelem, který toto konsorcium představí, bude elektrická dodávka založená na platformě LCV skateboard, což je typ PBV. Elektrické dodávky, které vyrábějí, budou mít 800V bateriovou architekturu a budou vybaveny dvěma typy baterií.

Flexis SAS je připraven odhalit novou formu PBV.

Lucas di Meo, generální ředitel Renault Group, uvedl: „Flexis povede inovace v městské logistice a vyvine nový koncept architektury založené na platformách elektrických bruslí.“ Dodal: „Bude to první elektrická dodávka vyráběná novým způsobem s využitím architekta SDV (Software Defined Vehicle; anglicky: Software Defined Vehicle).

Hyundai Motor představil elektrifikační platformu ST1.

Hyundai Motor Group také urychluje svůj vývoj PBV. Nedávno Hyundai Motor odhalil elektrickou platformu ST1. ST1 je nová technologie mobility, která kombinuje škálovatelný hardware založený na podvozku s kabinou se softwarovou technologií.

Hyundai aplikoval na model vozu ST1 chassis-cab technologii „Plug & Play“, která umožňuje snadné připojení napájecích a komunikačních dat pro specializované vybavení ve voze.

Hyundai Motor ST1 chassis-cab

U modelu vozu ST1 chassis-cab technologie „Plug & Play“ připojuje napájení a sděluje data specializovaného vybavení vozidla pomocí vnitřních a vnějších konektorů vozidla. Navíc s touto technologií mohou uživatelé měnit design vozu podle účelu použití, a tak vytvářet různé specializované modely aut. Uživatelé si mohou například postavit chladírenský vůz nebo kempingový vůz pro outdoorové aktivity na platformě ST1 chassis-cab (stačí použít tuto jedinou platformu).

Hyundai Motor navíc aplikoval „Data Open API“, které umožňuje bezplatnou datovou komunikaci. API je zkratka pro Application Programming Interface (Application Programming Interface). Pomocí této technologie lze standardizovaná data vozidla sdílet s externími stranami, což usnadňuje vývoj souvisejících aplikací.

Sestava PBV Kia

Na veletrhu CES 2024 představila Kia modely PBV PV1, PV5, PV7 a další členy rodiny PV a představila nový koncept mobility. Tato prezentace je v souladu s „Plánem S“, což je dlouhodobá strategie zaměřená na elektrifikaci oznámenou v roce 2020 společností Kia.

Zejména centrální model vozu z rodiny PV Kia, PV5, použil technologii „Easy Swap“ založenou na podvozku s kabinou, která demonstrovala různé možnosti rozšíření. Easy Swap umožňuje výměnu celého zadního modulu s výjimkou prostoru pro řidiče. Například v situacích vyžadujících nakládání nákladu lze instalovat nákladní modul, zatímco v případech vyžadujících přepravu osob jej lze nahradit modulem pro přesun osob. Díky této technologii mohou řidiči využívat jeden model vozu několika způsoby.

Nákladní vozy Volvo. Průmysl užitkových vozidel ohlašuje změnu paradigmatu prostřednictvím různých iniciativ.

Vidíme, že průmysl užitkových vozidel usiluje o změnu paradigmatu prostřednictvím nových platforem mobility. Vyhlídky na trhu jsou pozitivní, protože nová technologie komerční mobility zlepší dopravní prostředí a zvýší efektivitu. Nástup nových užitkových vozidel bude účinně reagovat na širokou škálu potřeb nákladu, od velkých po malé.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Stay on op - Ge the daily news in your inbox

[tdn_block_newsletter_subscribe input_placeholder="Email address" btn_text="Subscribe" tds_newsletter2-image="730" tds_newsletter2-image_bg_color="#c3ecff" tds_newsletter3-input_bar_display="" tds_newsletter4-image="731" tds_newsletter4-image_bg_color="#fffbcf" tds_newsletter4-btn_bg_color="#f3b700" tds_newsletter4-check_accent="#f3b700" tds_newsletter5-tdicon="tdc-font-fa tdc-font-fa-envelope-o" tds_newsletter5-btn_bg_color="#000000" tds_newsletter5-btn_bg_color_hover="#4db2ec" tds_newsletter5-check_accent="#000000" tds_newsletter6-input_bar_display="row" tds_newsletter6-btn_bg_color="#da1414" tds_newsletter6-check_accent="#da1414" tds_newsletter7-image="732" tds_newsletter7-btn_bg_color="#1c69ad" tds_newsletter7-check_accent="#1c69ad" tds_newsletter7-f_title_font_size="20" tds_newsletter7-f_title_font_line_height="28px" tds_newsletter8-input_bar_display="row" tds_newsletter8-btn_bg_color="#00649e" tds_newsletter8-btn_bg_color_hover="#21709e" tds_newsletter8-check_accent="#00649e" embedded_form_code="YWN0aW9uJTNEJTIybGlzdC1tYW5hZ2UuY29tJTJGc3Vic2NyaWJlJTIy" tds_newsletter="tds_newsletter1" tds_newsletter3-all_border_width="2" tds_newsletter3-all_border_color="#e6e6e6" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjAiLCJib3JkZXItY29sb3IiOiIjZTZlNmU2IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9fQ==" tds_newsletter1-btn_bg_color="#0d42a2" tds_newsletter1-f_btn_font_family="406" tds_newsletter1-f_btn_font_transform="uppercase" tds_newsletter1-f_btn_font_weight="800" tds_newsletter1-f_btn_font_spacing="1" tds_newsletter1-f_input_font_line_height="eyJhbGwiOiIzIiwicG9ydHJhaXQiOiIyLjYiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIyLjgifQ==" tds_newsletter1-f_input_font_family="406" tds_newsletter1-f_input_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMSIsInBob25lIjoiMTMifQ==" tds_newsletter1-input_bg_color="#fcfcfc" tds_newsletter1-input_border_size="0" tds_newsletter1-f_btn_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMiIsInBvcnRyYWl0IjoiMTEiLCJhbGwiOiIxMyJ9" content_align_horizontal="content-horiz-center"]