Běžné problémy Mazdy CX-5, které potřebujete vědět

Mazda CX-5 je populární kompaktní crossover SUV známý pro svůj stylový design, citlivé ovládání a řadu inovativních prvků. Jako každé auto však není bez podílu běžných problémů a závad. Potenciální kupci a současní vlastníci si musí být vědomi těchto problémů, aby mohli činit informovaná rozhodnutí a okamžitě řešit jakékoli obavy. Zde je komplexní přehled běžných problémů Mazdy CX-5.

Jaké jsou běžné problémy Mazdy CX-5?

Mezi běžné problémy Mazdy CX-5 patří, že se příslušenství úplně nevypne, vadný informační a zábavní systém, vadná světla pro denní svícení, snadné praskání čelního skla, vadné odmrazování čelního skla a náhlé rozbití střešního okna.

Tyto problémy dále vysvětlíme jeden po druhém níže.

Příslušenství uvnitř vozu se zcela nevypne

Jedním z nejznámějších problémů Mazdy CX-5 je, že některé doplňky uvnitř vozu se nevypínají úplně, přestože je vypnutý motor.

Kontrolky na různých cifernících přístrojové desky (např. otáčkoměr, rychloměr), rádiu a vestavěných hodinách se po vypnutí motoru úplně nezhasnou.

Běžné problémy Mazdy CX-5, které potřebujete vědět

V této situaci, protože systém zapalování nebo elektrický systém není schopen baterii vypnout, může se baterie vybít a způsobit, že motor příště nenastartuje.

Tento konkrétní problém byl většinou hlášen v modelových letech 2018 a 2019 u Mazdy CX-5 a důvodem je obvykle vadný snímač ve spínači řazení převodovky.

Jedním rychlým a dočasným řešením tohoto problému je opakovaně pohybovat řadicí pákou doleva a doprava a poté zapnout a vypnout klíček zapalování, jak ukazuje video níže.

Samozřejmě, že lepším a trvalejším řešením tohoto problému by bylo otevřít středovou konzolu, kde je řadicí páka, a vyměnit přepínač řadicí páky.

Přepínač řazení Mazda CX-5
Přepínač řazení Mazda CX-5

Upozorňujeme však, že někteří prodejci Mazdy nemusí prodávat pouze samotný přepínač. Místo toho prodají celou sestavu řadicí páky včetně spínače, což vás bude stát celkem asi 250 eur.

Dalším způsobem, jak tento problém obejít, je objednat přepínač řazení samostatně na Amazonu, což bude stát asi 45 eur za náhradní díl OEM.

Nefunkční informační a zábavní systém (Ghost Touch)

Nefunkční informační systém (Ghost Touch)

Dalším častým problémem Mazdy CX-5, který vypadal, že zmátl (a dokonce vylezl) některé majitele, je nefunkčnost informačního a zábavního systému.

Tento problém se také nazývá „dotek duchů“, protože se zdá, že informační a zábavní systém sám o sobě ovládá náhodné funkce, jako by se odehrávala nějaká paranormální aktivita.

Problém nefunkčního informačního a zábavního systému byl běžně hlášen u modelů Mazda CX-5 v letech 2020 až 2023 a může vykazovat některý z níže uvedených příznaků.

Příznaky nefunkčního informačního a zábavního systému Mazda CX-5:

  • Rozhlasové stanice se mění samy
  • Funkce se náhodně přepínají
  • Systém se někdy restartuje a zasekne
  • Jsou stisknuta náhodná tlačítka
  • Vytáčení náhodných telefonních čísel
  • Navigační obrazovka se náhle zavře
  • Náhodné přepnutí do zobrazení nočního režimu
  • Zvuky pípání

Některé důvody tohoto problému mohou být spojeny se stárnutím nebo vystavením teplu, které může poškodit skutečnou dotykovou obrazovku a způsobit, že se začnou zobrazovat příznaky dotyku duchů.

Bohužel, protože Mazda nemá žádné oficiální stažení týkající se problému „ghost touch“ a tento problém nevyřeší, pokud jste mimo záruku, máte pouze dvě možnosti.

První a poměrně drahá možnost je, že zajdete rovnou do autorizovaného servisu Mazda a necháte si vyměnit celý displej infotainmentu s výdaji 1 100 eur.

Druhou možností, pokud se rozhodnete ponechat si 1100 eur pro sebe, je jednoduše deaktivovat funkci dotykové obrazovky informačního a zábavního systému.

Vypnutí funkce dotykové obrazovky vás omezí. Informační systém budete moci ovládat ručně pouze pomocí ovládacího knoflíku na středové konzole.

Vadná světla pro denní svícení

Světla pro denní svícení Mazdy CX-5, nejčastěji modelu 2020, jsou náchylná k selhání.

Vadná světla pro denní svícení (DRL)

Světla pro denní svícení jsou nízkonapěťová LED světla, která během dne dodávají vozu o trochu lepší viditelnost. Tato světla dávají chodcům a ostatním motoristům vědět, že se v blízkosti nachází aktivní vozidlo, přičemž řidič nemusí rozsvěcovat hlavní světlomety.

Hlavní příčinou tohoto problému je, že těsnění, které chrání a utěsňuje LED světla pro denní svícení před vnějšími prvky, má nesprávné materiálové specifikace. V důsledku toho může těsnění uvolňovat síru, která může korodovat obvod LED a vést k blikání nebo úplnému selhání světel.

K vyřešení tohoto problému bude nutné vyměnit těsnění dotčených LED světel pro denní svícení za nové. Kromě toho je třeba na světlomety použít lepší materiál, aby se tento problém neopakoval.

Naštěstí, protože Mazda rozpoznala tento problém jako bezpečnostní problém, tento výrobce stáhl 36 761 jednotek Mazda CX-5 z modelového roku 2016 pro jejich vadná světla pro denní svícení (Recall Campaign 4320A).

To znamená, že prodejci Mazda prohlédnou váš vůz a bezplatně vymění potřebné díly.

V případě, že majitelé Mazdy CX-5 již sami utratili peníze na opravu světel pro denní svícení, měli by kontaktovat oddělení zákaznických služeb Mazdy a požádat o proplacení nákladů na pokrytí nákladů.

Čelní sklo snadno praskne

Čelní sklo snadno praskne

Dalším běžně uváděným problémem některých modelů Mazda CX-5 je, že jejich čelní sklo je náchylné k praskání. Tento problém může představovat bezpečnostní riziko, pokud k němu dojde během jízdy.

Bylo hlášeno, že se tento problém vyskytuje nejčastěji v modelových letech 2019 až 2022 Mazdy CX-5 a majitelé byli zmateni, proč se to děje, i když nic nezasáhlo nebo nezpůsobilo poškození čelního skla.

I když neexistuje žádné oficiální prohlášení nebo odvolání od společnosti Mazda týkající se tohoto problému, mnoho majitelů automobilů se domnívá, že čelní sklo Mazdy CX-5 je slabší nebo vadné kvůli levnějšímu kvalitnímu materiálu.

Jediným skutečným řešením tohoto problému je výměna čelního skla, nejlépe v rámci záruky nebo vašeho pojištění.

Bez záruky nebo pojištění budete možná muset utratit 400 až 800 eur za výměnu čelního skla. Přesná cena bude záviset na opravně a na tom, zda se rozhodnete koupit originální díl nebo náhradní díl.

Vadný odmrazovač čelního skla

Vadný odmrazovač čelního skla Mazda CX-5

Dalším problémem souvisejícím s čelním sklem, ke kterému je Mazda CX-5 náchylná, je vadné odmrazování čelního skla.

I když to není tak běžné jako u jiných problémů Mazdy CX-5, mnoho majitelů automobilů hlásí vadné odmrazovače čelního skla na svých modelech 2019 až 2023.

Majitelé Mazdy CX-5 popisují tento problém tak, že odmrazovač funguje pouze ve střední části čelního skla.

Boky čelního skla tak zůstávají zamlžené, a proto byla viditelnost za chladného počasí vážně ovlivněna.

Pokud tedy žijete v oblasti, která se během zimy značně ochladí (pod 25 stupňů F nebo -3,9 stupně C), možná budete muset vzít tento problém Mazdy CX-5 v úvahu před jeho nákupem.

Mazda bohužel tento problém v letech 2019 až 2023 CX-5 nestáhla ani nevyřešila. Proto doporučujeme mít v autě škrabku na led (pro vnější led) a ručník (pro vnitřní kondenzaci), abyste odstranili boční strany čelního skla.

Střešní okno se náhle rozbije

Kromě problémů týkajících se čelního skla je dalším problémem Mazdy CX-5 souvisejícím s oknem, který je poměrně nebezpečný, střešní okno náhle explodující nebo rozbité bez zjevného důvodu.

Majitelé automobilů hlásili, že sklo střešního okna se náhodně rozbije, i když nebylo zvenčí ničím zasaženo.

Podle jiných zpráv se zdá, že různí majitelé Mazdy CX-5 mají tento problém v různých ujetých bodech.

Většina těchto zpráv se však vyskytuje v modelech Mazda CX-5 v letech 2017 až 2023, konkrétně během slunečných dnů, kdy je venku tepleji.

V důsledku toho někteří majitelé automobilů odhadují, že skleněný materiál použitý na střešní okno nemá dobrou tepelnou roztažnost a dokáže odolat rychlým výkyvům teplot pouze do určitého bodu, než se rozbije.

Pokud se vám někdy tento problém stane, nezapomeňte to nahlásit místnímu prodejci vozů Mazda, protože někteří majitelé automobilů měli štěstí, že jim Mazda pokryla náklady na opravy.

Jak spolehlivá je Mazda CX-5 ve srovnání s podobnými vozy?

Mazda CX-5 je na 7. místě v seznamu 39 podobných vozů, pokud jde o spolehlivost, se skóre 80, podle údajů za poslední tři modelové roky pro každý vůz od Consumer Reports.

Model auta Skóre spolehlivosti (Spotřebitelské zprávy 2024)
Buick Envision 90
Cadillac XT5 89
Ford Bronco Sport 88
Hyundai Tucson 87
Toyota RAV4 Prime 82
Honda CR-V 80
Mazda CX-5 80
Subaru Forester 80
Lexus NX 78
Ford Mustang Mach-E 71
Audi Q5 64
Mercedes třídy GLC 63
Porsche Macan 61
Volvo XC60 61
Chevrolet Equinox 58
Terén GMC 58
Infiniti QX50 49
Kia Sportage 48
BMW X3 47
Hyundai Ioniq 5 45
Mitsubishi Eclipse Cross 45
Toyota RAV4 44
Acura RDX 43
Mercedes třídy GLB 34
Genesis GV70 30
Jeep Cherokee 30
Mitsubishi Outlander 30
Nissan Rogue 30
Jeep Compass 26
Ford Escape 25
Jaguar F-Pace 25
Land Rover Discovery Sport 25
Land Rover Ranger Rover Evoque 25
Land Rover Range Rover Velar 25
Volkswagen ID4 21
Lincoln Corsair 20
Alfa Romeo Stelvio 18
Tesla Model Y 18
Volkswagen Tiguan 17

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Stay on op - Ge the daily news in your inbox

[tdn_block_newsletter_subscribe input_placeholder="Email address" btn_text="Subscribe" tds_newsletter2-image="730" tds_newsletter2-image_bg_color="#c3ecff" tds_newsletter3-input_bar_display="" tds_newsletter4-image="731" tds_newsletter4-image_bg_color="#fffbcf" tds_newsletter4-btn_bg_color="#f3b700" tds_newsletter4-check_accent="#f3b700" tds_newsletter5-tdicon="tdc-font-fa tdc-font-fa-envelope-o" tds_newsletter5-btn_bg_color="#000000" tds_newsletter5-btn_bg_color_hover="#4db2ec" tds_newsletter5-check_accent="#000000" tds_newsletter6-input_bar_display="row" tds_newsletter6-btn_bg_color="#da1414" tds_newsletter6-check_accent="#da1414" tds_newsletter7-image="732" tds_newsletter7-btn_bg_color="#1c69ad" tds_newsletter7-check_accent="#1c69ad" tds_newsletter7-f_title_font_size="20" tds_newsletter7-f_title_font_line_height="28px" tds_newsletter8-input_bar_display="row" tds_newsletter8-btn_bg_color="#00649e" tds_newsletter8-btn_bg_color_hover="#21709e" tds_newsletter8-check_accent="#00649e" embedded_form_code="YWN0aW9uJTNEJTIybGlzdC1tYW5hZ2UuY29tJTJGc3Vic2NyaWJlJTIy" tds_newsletter="tds_newsletter1" tds_newsletter3-all_border_width="2" tds_newsletter3-all_border_color="#e6e6e6" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjAiLCJib3JkZXItY29sb3IiOiIjZTZlNmU2IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9fQ==" tds_newsletter1-btn_bg_color="#0d42a2" tds_newsletter1-f_btn_font_family="406" tds_newsletter1-f_btn_font_transform="uppercase" tds_newsletter1-f_btn_font_weight="800" tds_newsletter1-f_btn_font_spacing="1" tds_newsletter1-f_input_font_line_height="eyJhbGwiOiIzIiwicG9ydHJhaXQiOiIyLjYiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIyLjgifQ==" tds_newsletter1-f_input_font_family="406" tds_newsletter1-f_input_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMSIsInBob25lIjoiMTMifQ==" tds_newsletter1-input_bg_color="#fcfcfc" tds_newsletter1-input_border_size="0" tds_newsletter1-f_btn_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMiIsInBvcnRyYWl0IjoiMTEiLCJhbGwiOiIxMyJ9" content_align_horizontal="content-horiz-center"]