Skandál testů bezpečnosti vozidel v Japonsku se v pondělí rozšířil, když bylo zjištěno, že pět místních výrobců automobilů předložilo nesprávná nebo zmanipulovaná data, když žádali o certifikaci některých svých vozů.
Těmito výrobci automobilů byly podle japonského ministerstva dopravy Toyota, Mazda, Honda, Suzuki a Yamaha.
Yoshimasa Hayashi, nejvyšší mluvčí japonské vlády, označil toto pochybení za „politováníhodné“.
Poslední odhalení přišla poté, co toto ministerstvo koncem ledna požádalo výrobce automobilů o prošetření žádostí o certifikaci poté, co loni došlo ke skandálu s bezpečnostními testy v továrně Toyota Daihatsu, která vyráběla kompaktní vozy.
Toyota uvedla, že k jejímu pochybení došlo během šesti různých testů provedených v letech 2014, 2015 a 2020.
Dotčenými vozy byly tři sériové modely – Corolla Fielder, Corolla Axio a Yaris Cross – a ukončené verze čtyř oblíbených modelů automobilů, včetně modelu prodávaného pod luxusní značkou Lexus.
Akiod Toyoda, vnuk zakladatele Toyoty a bývalý generální ředitel Toyoty, na tiskové konferenci řekl: „Jako osoba odpovědná za Toyota Group bych se za to rád upřímně omluvil našim zákazníkům, automobilovým fanouškům a všem zúčastněným. .“
Mazda pozastavila dodávky svého sportovního vozu Roadster RF a hatchbacku Mazda2 od čtvrtka minulého týdne poté, co pracovníci zjistili, že výsledky testů softwaru pro řízení motoru upravili, uvedla tato společnost v prohlášení.
Mazda také zjistila, že nárazové testy modelů aut Atenza a Axela byly zfalšovány použitím časovače k aktivaci airbagů během některých testů čelní srážky, místo toho, aby se spoléhalo na palubní senzor pro detekci srážky. Tyto dva modely aut se již nevyrábějí.
Yamaha uvedla, že zastavila dodávky sportovního motocyklu. Honda uvedla, že zjistila pochybení v testech hluku a výkonu u dvou desítek modelů aut, které se již nevyrábějí. K tomuto provinění v Hondě došlo po dobu více než osmi let do října 2017.