Uvedení nového hatchbacku Dacia C-Neo, konkurujícího Volkswagenu Golf

Dacia C-Neo bude mít více prostoru než mnoho jiných rivalů hatchbacku a naše exkluzivní obrázky ukazují, jak by mohla vypadat.

Dacia připravuje dvojici SUV – nejprve zbrusu nový Duster, který se má začít prodávat letos v létě, poté větší, Nissan Qashqai, soupeřící Bigster, který se bude prodávat v roce 2025. Tato hodnotná značka ale zvažuje také dva další vozy rodinné velikosti modely. Tyto dva modely by mohly dorazit v druhé polovině tohoto desetiletí, včetně běžného hatchbacku, který by potenciálně konkuroval Škodě Octavia a Volkswagenu Golf. To je Dacia C-Neo.

Uvedení nového hatchbacku Dacia C-Neo, konkurujícího Volkswagenu Golf
Nový hatchback Dacia C-Neo

Dacia C-Neo by byla umístěna vedle nebo dokonce mírně nad sedmimístným Joggerem. Jogger je ve skutečnosti nejprodávanějším evropským vozem segmentu C (třída Golf) jen podle maloobchodních čísel (bez flotilových prodejů). Dacia C-Neo se zřekne třetí řady sedadel, ale bude mít design „notchback“ ve stylu Octavie. Vypadá jako sedan, ale má praktičnost jako hatchback a nabízí více nákladového prostoru než modely kompaktních vozů jako Volkswagen Golf a Vauxhall Astra.

Dacia skutečně věří, že může ukrást prodeje těchto modelů vozů na prostoru, ceně a hodnotě – protože mnoho z nich v době, kdy přijde C-Neo, přešlo na dražší hybridní nebo EV pohonné jednotky. Předpokládáme, že Dacia bude i nadále využívat benzínový pohon.

Naše exkluzivní snímky ukazují, jak by tento hatchback C-Neo mohl vypadat v sériové podobě. C-Neo přebírá nejnovější designový jazyk Dacie, včetně podnětů z konceptu Bigster, a aplikuje jej na profil „low drive“. “Low drive” je fráze Dacia označující karoserii bez SUV. Hádáme, že C-Neo by pak mohlo vytvořit variantu estate-body, čímž by Dacia získala svůj druhý nový model vozu segmentu C.

Generální ředitel Dacie Denis Le Vot uvedl, že společnost se drží svého plánu – oznámeného na dni kapitálových trhů skupiny Renault v listopadu 2022 – přidat vozy nad rámec Bigsteru. “To, co právě děláme, je obcházení všech nápadů, protože máme v úmyslu uvést na trh jeden, možná dva další modely aut, které budou mít velikost segmentu C,” řekl. “Tato auta by byla založena na stejné platformě: CMF-B.”

Nový hatchback Dacia C-Neo
Nová Dacia C-Neo

Tuto volbu architektury můžeme jen očekávat, protože Dacia již oznámila, že její plány na zbytek tohoto desetiletí jsou bytostně spjaty s platformou CMF-B. To je také platforma pro Renault Clio a Captur spolu s Nissanem Juke. Stavbou větších modelů aut na tomto podvozku může Dacia těžit z úspor z rozsahu v rámci skupiny Renault. To je zvláště významné, protože Dacia se nadále zaměřuje na modely vozů se spalovacími motory namísto přechodu na EV.

„Máme spoustu technických možností k prozkoumání pro vytváření nových tvarů karoserie,“ řekl nám Le Vot. „To je kapacita v rámci této platformy; s novým Dusterem jej budeme prodávat jako hybridní vůz a budeme moci prodávat i další modely jako mild hybridy.“

Spoléhání se na platformu CMF-B umožňuje poměrně snadno předvídat technické složení nového rodinného vozu Dacia. V základní podobě by C-Neo mělo 1,0litrový tříválcový zážehový turbomotor s výkonem 109 koní, ale bylo by nabízeno také s 1,2litrovým zážehovým motorem s výkonem 128 koní a posíleným 48voltovým mild-hybridním asistenčním systémem. Kromě toho by pravděpodobně dostal stejnou plně hybridní pohonnou jednotku o objemu 1,6 litru jako Jogger a připravovaný Duster.

Na otázku, zda bylo o tomto projektu rozhodnuto, Le Vot odpověděl: „Rozhodujeme se. Koneckonců mluvíme o roce 2026 a dále.“

Xavier Martinet, senior viceprezident pro prodej, provoz a marketing Dacie, řekl, že tato společnost zkoumá, kolik dalších zisků může přinést uvedením dalších modelů vozů v segmentu rodinných vozů. “Zkoumáme možnosti,” řekl. „Jogger je už silný; když se podíváte na Bigster, řekli byste, že tohle auto nám dá dalšího dobrého soupeře ve třídě. Ale stačí jim? Toto je rozhodnutí, které zkoumáme. Víme, že s dalším modelem vozu segmentu C nedosáhneme dalšího velkého zisku, takže se podíváme na čísla a uvidíme, zda se sčítají.“

Martinet také řekl, že ačkoli Bigster bude mít typické rysy Dacie – velikost, prostor, použitelnost a hodnotu – bude umístěn stranou od Dusteru s jinou cílovou skupinou (a pravděpodobně za dosud nejvyšší cenu Dacie). “Pokud je Bigster považován za velký Duster, je to selhání,” řekl nám. “Nějaké podobnosti tam budou, ale poslední rok jsem se ujistil, že jde o dva odlišné modely aut.”

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Stay on op - Ge the daily news in your inbox

[tdn_block_newsletter_subscribe input_placeholder="Email address" btn_text="Subscribe" tds_newsletter2-image="730" tds_newsletter2-image_bg_color="#c3ecff" tds_newsletter3-input_bar_display="" tds_newsletter4-image="731" tds_newsletter4-image_bg_color="#fffbcf" tds_newsletter4-btn_bg_color="#f3b700" tds_newsletter4-check_accent="#f3b700" tds_newsletter5-tdicon="tdc-font-fa tdc-font-fa-envelope-o" tds_newsletter5-btn_bg_color="#000000" tds_newsletter5-btn_bg_color_hover="#4db2ec" tds_newsletter5-check_accent="#000000" tds_newsletter6-input_bar_display="row" tds_newsletter6-btn_bg_color="#da1414" tds_newsletter6-check_accent="#da1414" tds_newsletter7-image="732" tds_newsletter7-btn_bg_color="#1c69ad" tds_newsletter7-check_accent="#1c69ad" tds_newsletter7-f_title_font_size="20" tds_newsletter7-f_title_font_line_height="28px" tds_newsletter8-input_bar_display="row" tds_newsletter8-btn_bg_color="#00649e" tds_newsletter8-btn_bg_color_hover="#21709e" tds_newsletter8-check_accent="#00649e" embedded_form_code="YWN0aW9uJTNEJTIybGlzdC1tYW5hZ2UuY29tJTJGc3Vic2NyaWJlJTIy" tds_newsletter="tds_newsletter1" tds_newsletter3-all_border_width="2" tds_newsletter3-all_border_color="#e6e6e6" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjAiLCJib3JkZXItY29sb3IiOiIjZTZlNmU2IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9fQ==" tds_newsletter1-btn_bg_color="#0d42a2" tds_newsletter1-f_btn_font_family="406" tds_newsletter1-f_btn_font_transform="uppercase" tds_newsletter1-f_btn_font_weight="800" tds_newsletter1-f_btn_font_spacing="1" tds_newsletter1-f_input_font_line_height="eyJhbGwiOiIzIiwicG9ydHJhaXQiOiIyLjYiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIyLjgifQ==" tds_newsletter1-f_input_font_family="406" tds_newsletter1-f_input_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMSIsInBob25lIjoiMTMifQ==" tds_newsletter1-input_bg_color="#fcfcfc" tds_newsletter1-input_border_size="0" tds_newsletter1-f_btn_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMiIsInBvcnRyYWl0IjoiMTEiLCJhbGwiOiIxMyJ9" content_align_horizontal="content-horiz-center"]