Časté problémy motoru 1,6 THP u vozů Peugeot a Citroën

Motor 1,6 THP (Turbo High Pressure), vyvinutý společností PSA Peugeot Citroën ve spolupráci s BMW, je součástí rodiny motorů Prince. Motor 1.6 THP je vybaven pokročilými technologiemi, jako je variabilní časování ventilů VANOS od BMW, mezichlazené turbodmychadlo a přímé vstřikování benzínu (GDI), jejichž cílem je vysoký výkon a účinnost. Tento motor byl navržen tak, aby poskytoval působivé výkony, s přeplňovanou variantou 1,6 l produkující až 200 koní. Navzdory svému technologickému pokroku a mnoha oceněním, včetně osmi po sobě jdoucích ocenění International Engine of the Year Awards v kategorii 1,4 až 1,8 litru, má motor 1.6 THP stále nějaké problémy, které čas od času nahlásili majitelé automobilů a mechanici.

Časté problémy motoru 1,6 THP u vozů Peugeot a Citroën
Motor 1,6 THP vozu PEUGEOT 508

Běžné problémy motoru 1.6 THP

1. Usazování karbonu ve ventilech

Motory THP jsou zvláště náchylné k usazování karbonu na ventilech motoru, což může časem vést ke snížení výkonu a účinnosti.

Usazování karbonu na ventilech motoru Citroenu C5
Usazování karbonu na ventilech motoru Citroenu C5

Tento problém se obvykle vyskytuje u některých modelů vozů Peugeot, Citroën, DS a MINI, a to z těchto důvodů:

  • Motor 1.6 THP využívá technologii přímého vstřikování paliva, která v průběhu času přispívá k usazování karbonu na sacích ventilech. Na rozdíl od tradičních systémů vstřikování paliva s portem, kde je palivo vstřikováno před sacím ventilem, technologie přímého vstřikování vstřikuje palivo přímo do spalovací komory. Zadní strana sacích ventilů je méně omývána palivem, což má za následek hromadění karbonových usazenin.
  • Konstrukce motoru a systém PCV: Konstrukce motoru, včetně systému pozitivního odvětrávání klikové skříně (PCV), může ovlivnit, jak efektivně jsou z motoru odstraňovány vyfukované plyny. Pokud systém PCV tyto plyny účinně neodstraňuje, mohou přispívat k usazování karbonu na sacích ventilech.

2. Problémy s mazáním

Mnoho majitelů automobilů a mechaniků hlásilo problémy s mazacím systémem.

Jedním z hlavních příznaků problémů s mazáním je, že motor spotřebovává více oleje, než se očekávalo. Důvodem zjištěným některými mechaniky je únik oleje uvnitř motoru nebo jeho spálení během spalování. Někteří další mechanici informovali o konstrukčních chybách nebo poruchách součástí, které ohrožují schopnost motoru udržovat správný tlak a průtok oleje v motoru.

Nedostatečné mazání může vést ke zvýšenému tření a zahřívání motoru. Tento problém může časem způsobit opotřebení součástí motoru, včetně ložisek, turbodmychadla a samotného motoru. V závažných případech to může vést k selhání motoru.

3. Problémy řetězu timing

Další častý problém motoru 1.6 THP souvisí s řetězem timing. Řetěz timing je souvislý kovový řetěz, který se připojuje k ozubenému kolu vačkového hřídele a řetězovému kolu kliky.

Některé běžné problémy řetězu timing v motoru 1.6 THP zahrnují:

  • Natažený řetěz timing: V průběhu času se může řetěz timing protáhnout v důsledku opotřebení. Tento problém může vést k nepřesnostem timing, což způsobí problémy s výkonem motoru, jako je rough idling, vynechávání zapalování nebo dokonce zhasnutí motoru.
  • Porucha napínače řetězu timing: Napínač řetězu timing je zodpovědný za udržování správného napnutí řetězu timing. Pokud napínák selže nebo nefunguje správně, může to mít za následek prověšení řetězu timing, což vede k nesrovnalostem timing a problémům s výkonem motoru.
  • Opotřebované vodítko řetězu timing: Vodítka řetězu timing jsou navržena tak, aby udržovala řetěz timing správně vyrovnán a na místě. Nadměrné opotřebení těchto vodítek může způsobit, že se řetěz timing odchýlí od zamýšlené dráhy, což může vést k prokluzování řetězu nebo jiným problémům souvisejícím s timing.
  • Hluk a chrastění: Opotřebený nebo poškozený řetěz timing může vydávat hluk a chrastění, zejména při startování motoru nebo akceleraci.
  • Poškození motoru: V závažných případech selhání řetězu timing, jako je přetržení řetězu timing, může dojít ke kolizi ventilů a pístů motoru, což vede k významnému vnitřnímu poškození. Náklady na opravu budou vysoké, nebo dokonce budete muset vyměnit motor.
Natažený řetěz timing motoru 1.6 THP ve voze Peugeot
Natažený řetěz timing motoru 1.6 THP ve voze Peugeot

4. Poruchy systému odstraňování znečištění

Někteří majitelé automobilů zaznamenali problémy se systémem odstraňování znečištění, které mohou spouštět chybové kódy a vést k nedostatku energie a potenciálním bezpečnostním rizikům.

5. Poruchy vstřikovače paliva

Někteří majitelé automobilů a mechanici informovali o poruchách vstřikovačů paliva, zejména u vstřikovače u válce číslo 1. Někteří majitelé automobilů museli platit značné náklady na opravy.

Je motor 1.6 THP spolehlivý?

Zatímco motor 1.6 THP nabízí působivý výkon a získal uznání za svůj technologický pokrok, výše uvedené běžné problémy vyvolávají obavy o jeho spolehlivost. Četnost a povaha těchto problémů vede ke zvýšeným nákladům na údržbu a ovlivňuje celkovou zkušenost s vlastnictvím.

Většina majitelů automobilů a mechaniků sdílí, že průměrná životnost motoru 1,6 THP (dojezd před nutností vážných oprav) je 250 000 kilometrů. Někteří majitelé aut potřebují vyměnit řetěz timing po 80 000 kilometrech kvůli natahování. Kyslíkové senzory mají životnost 80 000 – 120 000 kilometrů a měly by být vyměněny, dokud ještě dobře fungují. Pokud ne, způsobí vysokou spotřebu paliva a problémy s výkonem.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Stay on op - Ge the daily news in your inbox

[tdn_block_newsletter_subscribe input_placeholder="Email address" btn_text="Subscribe" tds_newsletter2-image="730" tds_newsletter2-image_bg_color="#c3ecff" tds_newsletter3-input_bar_display="" tds_newsletter4-image="731" tds_newsletter4-image_bg_color="#fffbcf" tds_newsletter4-btn_bg_color="#f3b700" tds_newsletter4-check_accent="#f3b700" tds_newsletter5-tdicon="tdc-font-fa tdc-font-fa-envelope-o" tds_newsletter5-btn_bg_color="#000000" tds_newsletter5-btn_bg_color_hover="#4db2ec" tds_newsletter5-check_accent="#000000" tds_newsletter6-input_bar_display="row" tds_newsletter6-btn_bg_color="#da1414" tds_newsletter6-check_accent="#da1414" tds_newsletter7-image="732" tds_newsletter7-btn_bg_color="#1c69ad" tds_newsletter7-check_accent="#1c69ad" tds_newsletter7-f_title_font_size="20" tds_newsletter7-f_title_font_line_height="28px" tds_newsletter8-input_bar_display="row" tds_newsletter8-btn_bg_color="#00649e" tds_newsletter8-btn_bg_color_hover="#21709e" tds_newsletter8-check_accent="#00649e" embedded_form_code="YWN0aW9uJTNEJTIybGlzdC1tYW5hZ2UuY29tJTJGc3Vic2NyaWJlJTIy" tds_newsletter="tds_newsletter1" tds_newsletter3-all_border_width="2" tds_newsletter3-all_border_color="#e6e6e6" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjAiLCJib3JkZXItY29sb3IiOiIjZTZlNmU2IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9fQ==" tds_newsletter1-btn_bg_color="#0d42a2" tds_newsletter1-f_btn_font_family="406" tds_newsletter1-f_btn_font_transform="uppercase" tds_newsletter1-f_btn_font_weight="800" tds_newsletter1-f_btn_font_spacing="1" tds_newsletter1-f_input_font_line_height="eyJhbGwiOiIzIiwicG9ydHJhaXQiOiIyLjYiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIyLjgifQ==" tds_newsletter1-f_input_font_family="406" tds_newsletter1-f_input_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMSIsInBob25lIjoiMTMifQ==" tds_newsletter1-input_bg_color="#fcfcfc" tds_newsletter1-input_border_size="0" tds_newsletter1-f_btn_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMiIsInBvcnRyYWl0IjoiMTEiLCJhbGwiOiIxMyJ9" content_align_horizontal="content-horiz-center"]