9 největších stížností na Tesla Model Y

Tesla Model Y je nejoblíbenějším vozem této automobilky EV. I když Tesla tvrdí, že Tesla Model Y je navržena pro bezpečnost, stále má nějaké problémy. Shromáždili jsme názory majitelů automobilů a řidičů, četli komentáře na fórech a sociálních sítích a studovali data na příslušných webových stránkách a poté jsme v tomto článku informovali o hlavních chybách Tesly Model Y. Níže se dočtete o 9 velkých stížnostech na Tesla Model Y. Navrhujeme také způsoby, jak tyto problémy vyřešit. Některé z těchto problémů byly vyřešeny, ale některé ještě ne. Některé z problémů nemusely ovlivnit mnoho lidí, ale mohly být fatální.

Největší chyby a problémy Tesla Model Y

1. Vypadnutí volantu

Toto je nejnovější a pravděpodobně nejděsivější stížnost na tomto seznamu. Co děláte, když se při jízdě po dálnici sundá volant? Možná budete muset najít odpověď, pokud plánujete koupit Tesla Model Y.

Dne 29. ledna 2023 sdílel jeden stěžovatel na sociální síti X (Twitter) video, na kterém je vidět oddělený volant Model Y spolu s obrázky odtahovaného vozu. Majitel podle svých slov jel s celou rodinou, když se náhle utrhl volant. Naštěstí za ním nejela žádná auta a podařilo se mu zaparkovat auto poblíž přepážky.

Zpočátku to vypadalo, že Tesla chtěla, aby majitel vozu převzal odpovědnost za tuto chybu a poslal mu odhad nákladů ve výši 103,96 $. Poté, co Tesla poukázal na to, že si auto koupil před 5 dny, zrušil odhad a nabídl mu dvě možnosti: nechat si auto s pojištěním nebo získat nové. Zvolil druhou možnost.

Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) začal incident vyšetřovat, zejména proto, že existovala dřívější zpráva. V obou případech zjistili, že Model Y neměl šroub, který by přidržel volant ke sloupku řízení. Volant držel na místě pouze dočasně třecím uložením, které se během jízdy oddělilo.

9 největších stížností na Tesla Model Y
Tesle Model Y se za jízdy utrhl volant.

Jak tento problém vyřešit

Tesla zdánlivě zachází s těmito problémy jako s ojedinělými incidenty a nedělá žádné velké stažení. Proto možná stále budete muset požádat mechanika, aby zkontroloval sloupek řízení, pro případ, že by chyběl nějaký šroub.

2. Problémy s dotykovou obrazovkou

Všechny modely vozů Tesla přicházejí s minimalistickým designem, a aby toho bylo dosaženo, většina elektroniky vozidla je přístupná a ovládána prostřednictvím dotykové obrazovky. Řidiči proto hodně spoléhají na dotykový displej, protože vůz nemá ani sdružený přístroj.

Stále více majitelů a řidičů Tesly Model Y si stěžuje, že dotyková obrazovka tohoto modelu auta někdy nereaguje, zhasne nebo se automaticky restartuje za jízdy. U jiných SUV to může být menší problém, protože dotyková obrazovka je hlavně pro infotainment. Tato chyba však může být fatální, pokud řídíte vůz Tesla.

V důsledku toho, když dotyková obrazovka zhasne uprostřed silnice, každému řidiči Tesly přeběhne mráz po zádech. Ztrácejí přístup k základním systémům, jako jsou stěrače čelního skla, rychloměr, ovládání odmrazování, zvuk ukazatelů směru a měřič stavu baterie.

Někdy dotyková obrazovka Tesla Model Y nereaguje, ani když řídíte.
Někdy dotyková obrazovka Tesla Model Y nereaguje, ani když řídíte.

Jak tento problém vyřešit

Naštěstí můžete tuto chybu opravit zavřením všech aplikací nebo odpojením všech připojených zařízení USB. Pokud obrazovka zhasne, stiskněte a podržte dvě tlačítka na volantu, dokud se nezapne. Pokud žádný z těchto způsobů problémy nevyřeší, zvažte aktualizace OTA (Over the Air) pro obrazovku. Někdy může aktualizace problém zhoršit, ale v mnoha případech problém vyřeší.

Tesla tomuto problému u novějšího modelu Y zabránila tím, že starý počítač MCU2 s dotykovou obrazovkou nahradila MCU3. Počítač MCU3 je efektivnější a méně často havaruje. Jeho 12V baterie však potřebuje pravidelnou kontrolu, protože vybitá nebo vadná baterie může způsobit vypnutí nebo restart obrazovky.

3. Neúmyslné náhlé brzdění

Někteří uživatelé si stěžovali, že Tesla Model Y může brzdit náhle, ne libovolně, což může ohrozit bezpečnost silničního provozu.
Někteří uživatelé si stěžovali, že Tesla Model Y může brzdit náhle, ne libovolně, což může ohrozit bezpečnost silničního provozu.

Neúmyslné náhlé brzdění je jednou z hlavních stížností proti Tesle Model Y a jejímu protějšku sedanu, Tesle Model 3. Ve skutečnosti Tesla čelí hromadné žalobě, která tvrdí, že systém automatického nouzového brzdění (AEB) u těchto modelů vozů Tesla je vadné, a tím ohrožují bezpečnost silničního provozu.

Většina stížností ukázala, že problém nastal při jízdě se zapnutou funkcí Traffic-Aware Cruise Control (TACC) nebo při provozu v režimu Autopilot (režim plného samořízení). V obou případech auto zbytečně zpomalovalo, někdy uprostřed provozu.

Pravděpodobnými příčinami problému jsou funkce AEB a Forward Collision Warning (FCW) v Tesla Model Y. Tyto funkce detekují překážky pomocí kamerových senzorů na vozidle; někdy tyto kamery odesílají chybnou zpětnou vazbu. Jednou z častých závad je nezjištění, že vůz před vámi je v jiném jízdním pruhu.

Jak tento problém vyřešit

Tesla tento problém zatím nevyřešila. Odstranění radarového systému však snížilo jeho výskyt v novějších verzích Tesla Model Y.

Tato automobilka doporučuje potlačit funkci automatického brzdění sešlápnutím plynu. Případně prostě nepoužívejte ADAS a systémy autopilota. Je lepší mít averzi vůči technologiím a být v bezpečí, než riskovat svůj život s nepředvídatelnými systémy.

4. Závady v systému odpružení

Tesla Model Y si za svou krátkou životnost zažila slušnou porci nedostatků v systému odpružení. Řidiči si několikrát stěžovali na selhávání ramen v důsledku vadného kulového kloubu a pouzdra. Někteří majitelé Tesly Model Y také sdíleli obavy ohledně uvolněných a pískajících systémů odpružení. K vyřešení tohoto problému Tesla stáhla vozy Model Y z roku 2020 a 2021, aby utáhla všechny uvolněné šrouby v systému zavěšení.

Objevily se také zprávy o prasknutí kloubů zadního odpružení u vozů Model Y 2022, které způsobilo selhání celého systému odpružení. Tato automobilka stáhla verze z roku 2022 a problém napravila.

Dalším problémem souvisejícím se systémem odpružení je jízdní komfort. Většina řidičů si stěžovala na špatný jízdní komfort Tesly Model Y na nerovném terénu. Důvodem je, že: aby mělo toto SUV vzrušující živost a přesnost, je vybaveno pevným systémem odpružení. To však znepříjemňuje jízdu na nerovných cestách.

Jak tento problém vyřešit

Mechanici servisního střediska Tesla nebo kvalifikovaný mechanik mohou opravit nedostatky systému mechanického odpružení. Pro zlepšení jízdního komfortu můžete udělat jen málo, kromě použití 19palcových kol místo 20palcových při jízdě s Teslou Model Y na nerovné silnici.

5. Problémy s nabíjením baterie

Někteří majitelé vozů Tesla Model Y hlásili, že jejich autobaterie se nenabíjejí. Běžné příčiny tohoto problému jsou selhání softwaru vozidla, vadný nabíjecí port nebo vadný zdroj napájení. Také extrémně nízká teplota může způsobit problémy s nabíjením baterie, jako je zamrznutí západkového mechanismu, což znesnadňuje vložení nabíječky nebo přebíjení.

Jak tento problém vyřešit

Prvním krokem je zkontrolovat překážky v nabíjecím portu a poté zkusit zasunout nabíječku hlouběji do portu. Zkuste také jinou nabíječku nebo nabíječku Tesla. Pokud tento způsob nefunguje, může být závada v zapojení napájecího zdroje.

V případě, že problémy s nabíjením jsou způsobeny nízkou teplotou, použijte nastavení Defrost Car v aplikaci Tesla Mobile. Pomůže to rozmrazit led na západce nabíjecího portu. Pokud všechny tyto způsoby selžou, vezměte svůj vůz Model Y do nejbližšího servisního střediska Tesla.

6. Snadno spouštěné alarmy

Majitelé vozů Tesla Model Y hlásili, že poplašný systém automobilu je často spouštěn náhodnými zvuky, jako jsou hlasité bouřky. V některých případech někteří majitelé uvedli, že vibrace v systému vyhřívání sedadel a klimatizace spouštěly alarmy. Mezi další příčiny falešných poplachů, které spouštějí režim Sentry, patří blikající světla, sníh a déšť.

https://da4dkroembtou.cloudfront.net/wp-content/uploads/2023/10/Tesla-Model-Y.jpg
Snadno spouštěné alarmy jsou jednou z stížností spotřebitelů na vozy Tesla Model Y.

Jak tento problém vyřešit

Místa, která považujete za bezpečná, jako je domácí garáž nebo parkoviště na pracovišti, nastavte jako vyloučená místa a auto automaticky vypne režim hlídky, když v těchto oblastech zaparkujete. Můžete také vypnout budík; stále můžete sledovat své auto pomocí GPS. Další možností je reset systému, který pomůže odstranit všechny chyby, které by mohly způsobit falešné spouštění.

7. Kondenzace vlhkosti ve světlometech a zadních světlech

Nahromadění vlhkosti ve světlometech a zadních světlech jsou běžné problémy jak u Tesly Model Y, tak u Modelu 3, protože tyto dva modely aut používají stejná světla. Ve většině případů tvoří kondenzát ve světlech zamlžený povlak. Ale někteří majitelé automobilů, i když jich je málo, hlásí tvorbu kapiček vody.

Kondenzace vlhkosti v zadních světlech některých vozů Tesla Model Y.
Kondenzace vlhkosti v zadních světlech některých vozů Tesla Model Y z roku 2024.

Kondenzace vlhkosti ve světlech snižuje vaši viditelnost. V případě nadměrné akumulace vlhkosti může voda zničit elektronický systém vozu.

Jak tento problém vyřešit

Tento problém je běžný ve verzích Tesla Model Y 2020 a 2021 a méně častý u pozdějších modelů automobilů. I když k ní však dojde, mlha se často sama rozplyne.

Pokud tento problém přetrvává, vezměte svůj vůz Model Y do nejbližšího servisního střediska Tesla na kontrolu. Pokud se jedná o důsledek výrobní vady, automobilka vám ji zdarma vymění, pokud je vaše záruka stále aktivní.

8. Vady jakosti karoserie

Tesla se musela vypořádat s četnými stížnostmi týkajícími se kvality zpracování většiny svých modelů automobilů. Společnost některé problémy napravila, ale ne všechny. Některé z běžných problémů s kvalitou karoserie, které uvádějí majitelé Tesla Model Y, jsou mezery mezi panely karoserie automobilu, nesprávné lakování, netěsná těsnění a vyosené volanty.

Mezera mezi panely na kufru Tesla Model Y 2024
Mezera mezi panely na kufru Tesla Model Y 2024

Další společný problém s kvalitou se týká skla tohoto vozu. Někteří majitelé Tesly Model Y si stěžovali na zvlněné zkreslení zadního čelního skla, které u jedinců citlivých na pohyb způsobuje závratě. Na vlasové praskliny na čelním skle a skleněné střeše si stěžovali i další majitelé aut.

Jak tento problém vyřešit

Nejlepší praxí je řešit problémy samostatně nebo reklamovat automobilku, když je vůz ještě v záruce.

9. Učení trvá dlouho

Pro ty, kdo řídí vozy Tesla poprvé, může být složitost používání dotykové obrazovky k ovládání téměř všech systémů vozidla ohromující. Někteří lidé hlásili, že jsou frustrovaní nedostatkem fyzických knoflíků, přepínačů, tlačítek a měřiče přístrojů řidiče.

Další stížnost pocházející z množství učení potřebného k používání Modelu Y a všech ostatních vozů Tesla je, že tato auta nefungují s Android Auto a Apple CarPlay pro zrcadlení smartphonu. Pro některé řidiče je to velmi frustrující.

Jak tento problém vyřešit

Pro tento problém neexistuje žádná oprava. Tesla neustupuje ze svého minimalistického přístupu, takže majitelé aut se buď dál učí a cvičí, nebo se rozhodnou pro alternativy Modelu Y.

Další problémy Tesly Model Y

Kromě výše uvedených problémů bohužel s Tesla Model Y stále existuje několik dalších problémů. Mezi tyto problémy patří jeho tuhý systém odpružení, který způsobuje, že jízda je značně hrbolatá a hlučná. Mezi další problémy patří nekvalitní skla v panoramatické střeše a špatný výhled dozadu.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Stay on op - Ge the daily news in your inbox

[tdn_block_newsletter_subscribe input_placeholder="Email address" btn_text="Subscribe" tds_newsletter2-image="730" tds_newsletter2-image_bg_color="#c3ecff" tds_newsletter3-input_bar_display="" tds_newsletter4-image="731" tds_newsletter4-image_bg_color="#fffbcf" tds_newsletter4-btn_bg_color="#f3b700" tds_newsletter4-check_accent="#f3b700" tds_newsletter5-tdicon="tdc-font-fa tdc-font-fa-envelope-o" tds_newsletter5-btn_bg_color="#000000" tds_newsletter5-btn_bg_color_hover="#4db2ec" tds_newsletter5-check_accent="#000000" tds_newsletter6-input_bar_display="row" tds_newsletter6-btn_bg_color="#da1414" tds_newsletter6-check_accent="#da1414" tds_newsletter7-image="732" tds_newsletter7-btn_bg_color="#1c69ad" tds_newsletter7-check_accent="#1c69ad" tds_newsletter7-f_title_font_size="20" tds_newsletter7-f_title_font_line_height="28px" tds_newsletter8-input_bar_display="row" tds_newsletter8-btn_bg_color="#00649e" tds_newsletter8-btn_bg_color_hover="#21709e" tds_newsletter8-check_accent="#00649e" embedded_form_code="YWN0aW9uJTNEJTIybGlzdC1tYW5hZ2UuY29tJTJGc3Vic2NyaWJlJTIy" tds_newsletter="tds_newsletter1" tds_newsletter3-all_border_width="2" tds_newsletter3-all_border_color="#e6e6e6" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjAiLCJib3JkZXItY29sb3IiOiIjZTZlNmU2IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9fQ==" tds_newsletter1-btn_bg_color="#0d42a2" tds_newsletter1-f_btn_font_family="406" tds_newsletter1-f_btn_font_transform="uppercase" tds_newsletter1-f_btn_font_weight="800" tds_newsletter1-f_btn_font_spacing="1" tds_newsletter1-f_input_font_line_height="eyJhbGwiOiIzIiwicG9ydHJhaXQiOiIyLjYiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIyLjgifQ==" tds_newsletter1-f_input_font_family="406" tds_newsletter1-f_input_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMSIsInBob25lIjoiMTMifQ==" tds_newsletter1-input_bg_color="#fcfcfc" tds_newsletter1-input_border_size="0" tds_newsletter1-f_btn_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMiIsInBvcnRyYWl0IjoiMTEiLCJhbGwiOiIxMyJ9" content_align_horizontal="content-horiz-center"]