Běžné problémy s motorem BMW B48 hlášené automechaniky

BMW B48 je přeplňovaný řadový čtyřválcový motor, který byl poprvé představen v roce 2015 a nahradil motor N20. BMW B48 je známé svou účinností, výkonem a nadprůměrnou spolehlivostí. Jako každý motor má však své problémy. Zde jsou nejčastější problémy s motorem BMW B48.

Běžné problémy s motorem BMW B48 hlášené automechaniky
Motor BMW B48 má nějaké nepříjemné problémy.

Nejčastější problémy s motorem BMW B48

1. Ztráta chladicí kapaliny

Jedním z nejčastějších problémů motoru BMW B48 je ztráta chladicí kapaliny. Místo úniku je obvykle obtížné zjistit. Mnoho majitelů automobilů si stěžovalo, že motor B48 ztrácí chladicí kapalinu, i když nejsou viditelné žádné zjevné úniky („duchové úniky“).

Automechanici hlásí, že příčinou ztráty chladicí kapaliny je obvykle vadná hadice nebo spojka chladicí kapaliny, která umožňuje únik malého množství chladicí kapaliny.

Masivní únik chladicí kapaliny ze zadní části motoru BMW B48
Masivní únik chladicí kapaliny ze zadní části motoru BMW B48

Jak opravit:

Proveďte tlakovou zkoušku chladicího systému a pokuste se najít místo úniku. Dávejte pozor na bílý kouř vycházející z výfukového potrubí, protože by to mohlo znamenat, že motor spaluje chladicí kapalinu.

2. Netěsnost zpětného vedení turbodmychadla

Poměrně častým problémem starých motorů BMW B48 je netěsnost zpětného vedení turbodmychadla. Z jednoho z vedení, které se připojují k turbodmychadlu, začne unikat olej. Tento problém je způsoben nesprávně sestaveným „bezazbestovým“ těsněním.

Jak opravit:

Jde o poměrně jednoduchou opravu a vztahuje se na ni záruka. K vyřešení tohoto problému prodejci BMW znovu nainstalují těsnění a přeorientují jej do správné polohy. BMW také doporučuje výměnu O-kroužku a vývodu trubky při přemístění/výměně bezazbestového těsnění, aby se těmto únikům natrvalo zabránilo.

Všimněte si, že k tomuto problému dochází pouze u starých motorů B48.

3. Křehké hadice chladicí kapaliny

Staré hadice chladicí kapaliny, konektory a spojky mohou notoricky zkřehnout, zvláště pokud se nacházejí v blízkosti nejžhavějších částí motoru. BMW používá plast pro mnoho z těchto konektorů na motoru B48, které mají tendenci se smršťovat a roztahovat, a proto mohou prasknout, zlomit se a způsobit netěsnost.

To může být problém, protože tyto hadice a spojky mohou neočekávaně prasknout, což způsobí velký únik chladicí kapaliny a vaše auto nebude řídit.

Jak opravit:

Pravidelně kontrolujte, zda z motorového prostoru neuniká chladicí kapalina, a vyměňte všechny hadice nebo spojky, které vykazují známky úniku.

4. Porucha vodního čerpadla

Motor BMW B48 má dělený chladicí systém se dvěma vodními čerpadly. Jedno hlavní vodní čerpadlo poháněné řemenem a sekundární elektrické vodní čerpadlo pomáhají ochladit turbodmychadlo po vypnutí motoru.

Přechod zpět na mechanickou vodní pumpu byl správný krok, protože elektrická vodní pumpa u předchozích verzí motoru selhala poměrně často.

Hlavní vodní čerpadlo na motoru B48 však může neočekávaně selhat a auto zůstane v režimu limp.

Selhalo vodní čerpadlo na motoru BMW B48.  Můžete vidět únik chladicí kapaliny.
Selhalo vodní čerpadlo na motoru BMW B48. Můžete vidět únik chladicí kapaliny.

Jak opravit:

Pokud má váš vůz s motorem B48 najeto více než 160 000 kilometrů, měli byste zvážit proaktivní výměnu hlavního vodního čerpadla, abyste zajistili správné fungování chladicího systému.

5. Porucha vstřikovače paliva

Pokud zažíváte misfire i po výměně všech zapalovacích svíček a zapalovacích cívek, důvodem může být porucha vstřikovače paliva.

Selhání vstřikovače paliva je bohužel častým problémem u prvních verzí motoru BMW B48. Tento problém se zhoršuje u vyladěných motorů v důsledku zvýšeného tepla a namáhání.

Ve vzácných případech, kdy vstřikovače paliva selžou v otevřené poloze, může tento problém způsobit prasklý píst, pokud jej ponecháte bez kontroly. Přebytečné palivo v tomto válci smývá olej a bez dostatečného mazání vzniká nadměrné teplo.

Jak opravit:

Vyměňte poškozené vstřikovače paliva.

6. Usazování uhlíku

Usazování karbonu je běžný problém, který se může vyskytnout u jakéhokoli motoru s přímým vstřikováním paliva, jako je BMW B48. U motorů s přímým vstřikováním paliva se karbonové usazeniny obvykle tvoří kolem sacích ventilů a trysek vstřikovačů.

Moderní motory, jako je B48, odvádějí skvělou práci při udržování karbonu na minimu, ale neustálé zastavování a krátké jízdy mohou pomalu hromadit karbon kolem sacích ventilů.

Usazování karbonu na sacích ventilech motoru BMW B48 (spodní obrázek) a vyčištěných sacích ventilech (obrázek nahoře)
Usazování karbonu na sacích ventilech motoru BMW B48 (spodní obrázek) a vyčištěných sacích ventilech (obrázek nahoře)

Jak opravit:

U motorů B48, které mají najeto více než 160 000 kilometrů, se k odstranění karbonových usazenin doporučuje servis walnut blast.

Jak předejít problémům s motorem BMW B48?

Běžné položky údržby BMW B48 kromě výměny oleje a chladicí kapaliny jsou: vodní čerpadlo, zapalovací svíčky, zapalovací cívky a hnací řemen. Pokud se o každou z těchto částí budete starat, váš motor B48 nebude mít po většinu času žádné potíže.

Před vysokým zatížením nechte motor dosáhnout provozní teploty. Studený olej se špatně maže a vysoké otáčky u studeného přeplňovaného motoru mohou zkrátit životnost motoru.

Vyhněte se jízdě pouze na krátké vzdálenosti. S vozem byste měli každých pár týdnů vyrazit na delší projížďku, aby se řádně zahřály všechny tekutiny. To může také pomoci kontrolovat hromadění uhlíku.

Dlouhodobá spolehlivost motoru B48

Zatím nemůžeme říci, jak dobrý bude motor B48 z dlouhodobého hlediska, protože je stále docela nový.

Je však třeba zvážit určité aspekty:

  • Životnost turbodmychadla: Pokud si plánujete auto ponechat delší dobu, je pravděpodobné, že budete muset turbodmychadlo v určitém okamžiku vyměnit nebo přestavět. Jemně po dálnici poháněné přeplňované motory B48 mohou přežít auto, ale pokud je vaše G20 hodně upraveno, turbodmychadlo může selhat před 240 000 kilometry.
  • Úniky oleje s velkým počtem najetých kilometrů: Motor B48 používá ve srovnání se staršími motory BMW kvalitnější těsnění, což snižuje závažnost úniků oleje. Těsnění víka ventilů, těleso olejového filtru a těsnění olejové vany však pravděpodobně začnou prosakovat mezi 240 000 a 320 000 kilometry.

Vnitřní části motoru B48 jsou schopny vydržet 320 000 kilometrů a více. Jeho robustní blok motoru s uzavřenou palubou pomáhá B48 vydržet déle než jeho předchozí verze. Časté výměny oleje prodlužují životnost vnitřních částí motoru, rozvodového řetězu a součástí ventilového rozvodu.

Myslíme si, že B58 bude spolehlivější motor než B48, pokud plánujete najet s autem stovky tisíc kilometrů. BMW má za sebou historii výroby robustních a dlouhotrvajících řadových 6 motorů, ale to samé nemůžeme říci o jejich řadových 4 motorech.

I když je obtížné určit přesnou životnost jakéhokoli motoru, dobrá péče o váš motor B48 a rychlé řešení jakýchkoli problémů přispěje k jeho dlouhodobé spolehlivosti.

Závěrem, je motor B48 spolehlivý?

Ano, B48 je spolehlivý motor, zvláště pokud jej porovnáme s motorem N20, který měl velké problémy s rozvodovým řetězem. Vylepšení rozvodového řetězu, vstřikovače paliva, nový systém zapouzdření tepla a silný blok motoru s uzavřenou palubou dělají z B48 robustní motor. V současnosti se B48 zdá být nejspolehlivějším čtyřválcovým motorem, jaký kdy BMW vyrobilo. V rámci řady motorů „B“ je B48 pouze horší než motor B58, který je považován za nejspolehlivější motor v rodině.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Stay on op - Ge the daily news in your inbox

[tdn_block_newsletter_subscribe input_placeholder="Email address" btn_text="Subscribe" tds_newsletter2-image="730" tds_newsletter2-image_bg_color="#c3ecff" tds_newsletter3-input_bar_display="" tds_newsletter4-image="731" tds_newsletter4-image_bg_color="#fffbcf" tds_newsletter4-btn_bg_color="#f3b700" tds_newsletter4-check_accent="#f3b700" tds_newsletter5-tdicon="tdc-font-fa tdc-font-fa-envelope-o" tds_newsletter5-btn_bg_color="#000000" tds_newsletter5-btn_bg_color_hover="#4db2ec" tds_newsletter5-check_accent="#000000" tds_newsletter6-input_bar_display="row" tds_newsletter6-btn_bg_color="#da1414" tds_newsletter6-check_accent="#da1414" tds_newsletter7-image="732" tds_newsletter7-btn_bg_color="#1c69ad" tds_newsletter7-check_accent="#1c69ad" tds_newsletter7-f_title_font_size="20" tds_newsletter7-f_title_font_line_height="28px" tds_newsletter8-input_bar_display="row" tds_newsletter8-btn_bg_color="#00649e" tds_newsletter8-btn_bg_color_hover="#21709e" tds_newsletter8-check_accent="#00649e" embedded_form_code="YWN0aW9uJTNEJTIybGlzdC1tYW5hZ2UuY29tJTJGc3Vic2NyaWJlJTIy" tds_newsletter="tds_newsletter1" tds_newsletter3-all_border_width="2" tds_newsletter3-all_border_color="#e6e6e6" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjAiLCJib3JkZXItY29sb3IiOiIjZTZlNmU2IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9fQ==" tds_newsletter1-btn_bg_color="#0d42a2" tds_newsletter1-f_btn_font_family="406" tds_newsletter1-f_btn_font_transform="uppercase" tds_newsletter1-f_btn_font_weight="800" tds_newsletter1-f_btn_font_spacing="1" tds_newsletter1-f_input_font_line_height="eyJhbGwiOiIzIiwicG9ydHJhaXQiOiIyLjYiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIyLjgifQ==" tds_newsletter1-f_input_font_family="406" tds_newsletter1-f_input_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMSIsInBob25lIjoiMTMifQ==" tds_newsletter1-input_bg_color="#fcfcfc" tds_newsletter1-input_border_size="0" tds_newsletter1-f_btn_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMiIsInBvcnRyYWl0IjoiMTEiLCJhbGwiOiIxMyJ9" content_align_horizontal="content-horiz-center"]